A házikedvenc nyara: legyek és baktériumok

A meleg és a nap tűző sugarai elől árnyékban vagy vízben keresünk menekvést. De milyen veszélyek leselkedhetnek ilyenkor kedvenceinkre?

 

Fülledés és legyek

Veszély forrásává válhat, ha állatunkat zuhanyozás vagy fürdetés után nem töröljük meg szárazra. Rövid szőrűeknél elég, ha egyszerűen megrázzák magukat, a hosszabb szőrűek pedig megszáradnak a napon. Akkor azonban, ha a szőr nem tud rendesen megszáradni – mert mondjuk a kutya vizes szőrrel a pincébe bújt el -, akkor vagy felfázás lesz a következmény vagy fülledés.

A befülledt szőrnek elég kellemetlen szaga van, amit nemcsak mi, hanem a legyek is megéreznek, és nagyon hamar lerakják petéiket. A nyüvek aztán a nagy melegben pillanatok alatt kikelnek, és eleség után indulnak. És az eleség nincs is messze. A kukacok képesek befurakodni a bőrbe, majd ott táplálkozni, ami révén toxinok képződnek, nem ritkán az állat elhullását okozva.

Baktériumok

A nagy melegben minden élelmiszer gyorsan romlik, nem beszélve arról, hogy a baktériumok szaporodási sebessége is felgyorsul. Különösen a fejlődő országokba látogatók ismerik az akár napokig tartó hasmenést, amely nagyfokú legyengüléshez vezethet. Vizes széklet, émelygés, néha hányás jellemzi. Gyakran társul hozzá hasi diszkomfort, puffadás, erőteljes bélmozgás, székletürítési inger, láz és gyengeség. Hirtelen kezdet, napi 4-5 laza széklet jellemzi, amely 3-4 nap múlva magától megszűnik. Az esetek tíz százaléka azonban egy hétnél tovább tart.

bakterium4802

A betegség forrása a széklettel szennyezett étel vagy ivóvíz. A nem megfelelően kezelt ételek, nyers húsok, csapvíz, jégkocka –  akkor is, ha alkoholba rakják -, tej és tejtermék viheti át a kórokozókat. A "tiltó listán" szerepelnek a hámozatlan gyümölcsök, a majonéz, a hideg szószok, salátás szendvicsek és a fagylalt is. Dobozos vagy palackozott ital, kávé, tea, jégkrém fogyasztása viszont már biztonságos. Akár még a szobában tartott kutya vagy macska is elkaphatja a fertőző ágenseket, hiszen mi magunk cipőtalpunkon könnyen behurcolhatjuk azokat az utcáról a meleg lakásba.

Kedvencünk aztán a szőnyegről összeszedheti, és megbetegedhet. A baktériumok közül az E. coli, a Staphylococcus, a Streptococcus, az Enterobacter, a Salmonella, a vírusok közül a parvo szokott súlyos problémát okozni.

Megelőzésként fontos bizonyos higiénés rendszabályok betartása: soha ne igyunk csapvizet, és ne adjunk állatainknak sem, különösen külföldön ne. Fogyasszunk palackozott vagy forralt vízzel készült italokat. Gyümölcsöt csak hámozva együnk, kerüljük a nyers zöldségféléket. Italunkba soha ne tegyünk jégkockát, mivel azt is csapvízből készítik.

Antibiotikumok, probiotikumok

A kórkép súlyosságát alapvetően a folyadékvesztés mértéke határozza meg. Hasmenéskor azonban nemcsak folyadékot, hanem ásványi sókat is veszít a szervezet. Enyhének tekinthető a só- és vízvesztés, ha a nyelv bevont, kissé tapadós, kifejezett szomjúságérzés lép fel. Középsúlyos esetben a nyelv tapadós, a szemek besüppedtek, és a vizelet-elválasztás csökken, fiatal állatokban a bőr redőbe emelhető.

gyogyszer4806

Súlyos esetben (tíz százalék körüli súlyvesztés) a bőr könnyen redőbe emelhető, az meg is marad, a szemek mélyen ülnek, a tekintet riadt, szaporább és mélyebb a légzés. A könny- és vizelet-elválasztás megszűnik, a pulzus elnyomható.

A hasmenés kezelésekor sokszor alkalmazunk szájon keresztül antibiotikumokat, amelyek nemcsak a rossz, hanem a jó baktériumokat is megtizedelik. Ennek elkerülése érdekében probiotikumokat lehet adagolni. Ezek por alakú készítmények, amelyek fele részben vitaminokat és szőlőcukrot, fele részben pedig emésztést elősegítő tejsavbaktériumokat tartalmaznak.

Alkalmazásuk egyszerű: egy hétig naponta egyszer egy kávéskanálnyi port ennivalóba kell keverni, az egy hét leteltét követően pedig heti 2-3-szor érdemes az adagolást megismételni. A humán (emberi) étkezési célokra gyártott és élőkultúrát tartalmazó élelmiszerek (joghurt, kefir) kutya vagy macska számára azért nem jók, mert az emberi bélflóra baktériumait tartalmazzák, amelyek eltérnek az állatitól.

Étkezés szempontjából fontos a diéta, amelyet jó kondícióban lévő állatnál akár 1-2 napi koplaltatással is el lehet kezdeni, de mindenképpen ügyelni kell a megfelelő folyadékellátásról, nehogy kiszáradjon. Különösen veszélyes a kiszáradás fiatal állatoknál, amelyek ebbe akár bele is pusztulhatnak.

Ha a hasmenés vízszerűen folyékonnyá és kifejezetten bűzössé, esetleg véressé válna, akkor mindenképpen keressük fel az állatorvost. A kiszáradás elkerülése érdekében infúzió a megoldás, amely nemcsak a folyadékot, hanem az elvesztegetett ionokat is pótolja.

Forrás: