Aszterix agyba főbe

Ha többet szeretnénk tudni az életről, a halálról és mindenről, ami a kettő között van, olvassunk minél több Asterix képregényt, javasolják elismert német agysebészek.

A német kutatócsoport 34 kötetnyi legendás Aszterix képregény verekedős jeleneteit elemezte ki, és összehasonlították a csetepaték végkimeneteleit, mint például az eszméletlenre vert áldozat kilógó nyelvét, és megállapították, hogy a képregények a valóságot tükrözik.

Szóval, mit is tanulhatunk az agysérülésekről az ókori Galliában játszódó Aszterix könyvekből? A képregényekben a valósággal megegyező módon a traumás agysérülés a páciensek több mint felénél komoly eszméletvesztést okozott, de hosszú távú, vagy maradandó károsodást nem tapasztaltunk, mondta Dr. Daniel Haenggi, a Düsseldorfi Egyetem munkatársa.

agy55

A 34 képregényben összesen 704 fej- vagy agysérüléssel járó esetet ábrázoltak a szerzők. Csaknem az összes (99,1%) fejsérüléses páciens felnőtt férfi volt (698 férfi és 6 nő). A traumás agysérülések 98,8%-át tompa tárgyak, vagy botok okozták, míg néhány esetben fojtogatás, vagy esés miatt következett be a fejsérülés.

A gallok által előszeretettel fogyasztott varázsfőzet kétélű fegyvernek bizonyult a képregényekben, ugyanis miközben a támadónak nagyobb erőt biztosított, ugyanakkor az áldozat túlélési esélyeit is jócskán megnövelte. Bár a varázsfőzet receptje mindvégig titok maradt, az egyik ismert összetevője a fagyöngy volt, amely lektint tartalmaz. A lektint jelenleg az agytumorok kezelésnél alkalmazzák az orvostudományban.

Forrás: