Ne hallgassunk heavy metalt?

A depresszióra hajlamos fiatalok különösen gyakran hallgatnak alkalmanként vagy rendszeresen heavy metal zenét – álltja a Melbourne-i Egyetem kutatója, Dr. Katrina McFerran.

A Melbourni Zenei Konzervatórium zeneterápiás oktatója kutatásában arra kereste a választ, miért hat egyes fiatalokra károsan a kemény rockzene. 50 diákkal késztett mélyinterjút, akik életkora 13-18 év között volt, és az eredményeket egy ezer fő bevonásával készült nemzeti felmérés adataival vetette össze. Dr. McFerran arra kereste így a választ, hogyan lehetne az iskolai élet keretei között megoldani a viselkedési problémákat.

„Az mp3-forradalom óta a fiatalok minden korábbinál több zenét hallgatnak, gyakran napi hét-nyolc órát is. Legtöbbjükre jó hatással van a zene: jókedvre derülnek tőle, és feltölti őket energiával. Sokakra azonban, főleg a depresszióra hajlamosakra, káros hatással van a heavy metal” – mondta el a kutató. „Gyakori, hogy valaki újra és újra csak egy albumot hallgat azzal a céllal, hogy elszigetelődjön, vagy meneküljön a valóság elől. Ha hosszú időn át teszi ezt, könnyen válhat szorongóvá vagy depresszióssá, sőt, akár öngyilkossági hajlamai is támadhatnak.”

yhg8i98k1

Dr. McFerran azt javasolja, hogy a szülők figyeljenek oda gyermekük zenehallgatási szokásaira, és vegyék észre az első figyelmeztető jeleket is.

„Kérdezzék meg gyermekeiket, hogyan érzik magukat zenehallgatás közben! Ha a fiatal azt feleli, hogy a zene tükrözi az érzelmeit, kérdezzenek többet róla! Aggasztó, ha a zene hatására rosszabb kedvük lesz. Akkor is avatkozzanak közbe, ha maguktól veszik észre, hogy a gyerek letörtebb zenehallgatás után” – tanácsolta a szakember.

Forrás: