Cukorbetegség, ami a lábat illeti – 2. rész

A cukorbetegség okozta lábszárfekély olyan súlyos is lehet, hogy akár a láb elvesztését is okozhatja. De végre hazánkban is elérhető egy újfajta kezelési mód!

Hogyan jöhet létre a lábseb?

Számos esetben az amputáció következtében keletkezett seb az alapbetegség következtében szintén nehezen gyógyul. Ha pedig nem megfelelően óvja a beteg és kezeli, akkor pedig könnyen elfertőződhet, és elhanyagolt esetben ez további amputációhoz vezethet.

Kiket érinthet, és milyen gyakran fordul elő a lábszárfekély?

A lábszárfekély elvileg bármely életkorban előfordulhat, de elsősorban a középkorú és idősebb korosztályt fenyegeti, mivel nem önálló kórkép, azaz többnyire egyéb betegségek (leginkább érbetegségek) hatására alakul ki az emberi szervezetben. Ugyanis a kor előrehaladtával az ilyen típusú megbetegedések kialakulása nő. A lábszárfekély nőknél és férfiaknál egyaránt előfordul.

Néhány azok közül a betegségek közül, amelyeknél gyakori kísérőjelenség a lábszárfekély:

Érelmeszesedés (gyenge keringés),

a vénás keringés elégtelensége,

vérrögösödés, véralvadási zavarok,

cukorbetegseg%252828%2529

cukorbetegség,

veseelégtelenség,

magas vérnyomás,

nyirokkeringési elégtelenség,

autóimmun kötőszöveti gyulladásos betegségek,

magas koleszterinszint,

szívelégtelenség,

sarlósejtes vérszegénység,

tartós mozdulatlanság (felfekvés),

rosszindulatú daganat,

fertőzések.

Ezek mellett a gyakori dohányzás és bizonyos gyógyszerek is okozhatják a lábszárfekély kialakulását.

cukorbetegseg%252822%25291

Létezik hatékony módszer e súlyos probléma kezelésére?

Többféle általánosan alkalmazott módszer létezik a lábszárfekély gyógyítására, ám csak ezeket alkalmazva a betegség nagyon nehezen gyógyítható és általában gyorsan ki is újul.

A lábszárfekélyek gyógyítására az utóbbi években dolgoztak ki egy új technikát a lökéshullám terápia (ESWT: Extracorporeal Shockwave Therapy=testen kívüli lökéshullám kezelés) alkalmazásával. Az elvégzett külföldi és hazai klinikai kísérletek igen jó eredményeket mutatnak: mind a cukorbetegség szövődményeként kialakult, mind az artériás és vénás eredetű lábszárfekélyek gyógyítása is jelentősen felgyorsítható, és így a súlyos következmények – mint a láb esetleges amputációja  – elkerülhetők.

A Swiss DolorCast lökéshullám terápiás készülék hatékony és gyors megoldást nyújthat. A lökéshullám terápiát eredetileg a vesekövek szétzúzására fejlesztették ki, de bebizonyosodott, hogy a különböző, a bőr felszínén megjelenő fekélyes, valamint ortopédiai elváltozásokat kísérő fájdalmak megszüntetésére is kitűnően alkalmazható. A készülék nagynyomású levegő felhasználásával mechanikus energiát állít elő, amely hullám formában terjed a beteg szövetekben. A lökéshullámoknak a szövetekben elnyelődve gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásuk van, felgyorsítják a vérkeringést, stimulálják az idegpályákat, növelik a sejtek ellenálló képességét.

A lassan és nehezen gyógyuló diabéteszes fekélyes lábak gyógyítására Németországban sikeres klinikai tanulmányokat végeztek. A külföldi tapasztalatokkal alátámasztva most már végre itthon, Magyarországon is van lehetőség a különböző eredetű lábsebek hatékony kezelésére – tudhattuk meg Dr. Fekete Lászlótól, a Harmónia Gyógyászati Centrum sebész szakorvosától.

Forrás: