Egzotikus utak, egzotikus betegségek – 1. rész

A tél közeledtével a magyar utazók figyelme ismét az egzotikus úti célok felé fordul. Az örök slágerek, Dominika, Kenya és Thaiföld mellett idén is több újdonság vár a trópusi nap szerelmeseire.

Az álomnyaralás azonban könnyen rémálommá válhat néhány parányi kórokozó miatt. Idén eddig kilenc maláriás eset került regisztrálásra hazánkban.

Az elmúlt hónapokban is több kisebb – nagyobb járványról olvashattunk a nagyvilágban. Ezek például: a mexikói hepatitis A járvány, a szomszédos Görögország bizonyos területein újból megjelenő malária, illetve a dominikai kolera járvány-csak néhányat említve a közelmúlt hivatalosan is közölt megbetegedések közül. Érdekes jelenség a Kanári szigeteken előforduló nagy esetszámú szamárköhögéses hullám.

Azok, akik a téli szezonban külföldi utazás mellett döntenek, az évek óta slágernek számító úti célok- Dominika, Kenya, Thaiföld, Bali – mellett idén is több újdonságot találhatnak a palettán. Mind több helyen tűnik fel Jamaika, Sri Lanka, India, Brazília és egyre több iroda hirdet hajóutat a Karib-térségbe.

Ha ilyen távoli úti célt választunk, komoly veszélynek tehetjük ki magunkat, amennyiben nem vagyunk kellően tájékozottak, ha nem kaptuk meg a szükséges védőoltásokat, amit egy-egy úti cél indokolttá tehet, nem említve azokat az oltásokat, amelyeket adott esetben a hatóságok is kérhetnek tőlünk az illető országba történő belépést megelőzően. A javasolt oltások körét befolyásolja az utazás jellege, az életkor, a korábban kapott oltások érvényessége, az ott töltött idő.

A megelőző szemlélet egyre inkább felértékelődik, és számtalan példa igazolja, hogy a megelőzés mindig a leghatékonyabb és legésszerűbb módja a betegségek elkerülésének. Ez a tézis természetesen igaz az utazásokkal összefüggésbe hozható megbetegedésekre is.

tenger

Sokkal egyszerűbb szakember tanácsát kérni, mint adott esetben a tudatlanság miatt esetleg hosszú ideig lábadozni, vagy egy életen át úgy emlékezni az utazásra, mint rossz emlékre. Gondoljon időben a megelőzésre, hiszen az oltásokat követően a védettségnek még ki is kell alakulnia indulás előtt, illetve több betegség esetében egyetlen oltás még nem jelent védelmet, így érdemes ezzel is kalkulálni a felkészüléskor.

A KutatóCentrum idén tavasszal publikált adatai szerint az utazást tervező válaszadók közül sokan önállóan, előre foglalnak szállást (54%), több, mint negyedük balesetbiztosítást is köt és úti patikát is összeállít indulás előtt, és minden ötödik megkérdezett előre vásárol térképet vagy útikönyvet. Ugyanakkor védőoltásokról csupán a megkérdezettek 2%-a gondoskodik. Bár a fenti adatok a nyári szezonra vonatkoztak, valószínűleg a trópusi utazók sem gondolkodnak másként.

Hogy mi lehet ennek az oka? Talán az, hogy a trópusi betegségeket távolinak érezzük. Nem gondoljuk, hogy egy kiváló minőségű, minden földi jóval felszerelt luxusszállodában bármilyen veszély fenyegethetne. Az Országos Epidemiológia Központ hírlevelében, az Epinfoban publikált adatok azonban egészen más képet festenek.

Az idei év első 41 hetét vizsgáló adatsorokból kiderül, hogy ebben az időszakban több olyan megbetegedést is regisztráltak, melyek itthon nem tekinthetőek endémiásnak, vagyis nagy valószínűséggel külföldről hurcolták be őket. Példaként kiemelhető, hogy 2012 első 10 hónapjában 9 maláriás megbetegedés fordult elő, és ebből 8 fertőzött május és október között került orvoshoz.

A következő cikkünkben a távoli országokban előforduló fertőzésekről olvashattok.

Forrás: