Sokszor ez okozza a Covid oltások mellékhatását

A kutatók úgy vélik, csökkentheti a COVID oltással kapcsolatos aggodalmakat, ha az emberek tájékozottabbak a nocebo-effektus hatásáról.

A koronavírus-vakcinák után gyakran tapasztalt mellékhatások több mint kétharmada a nocebo-effektusnak, és nem magának az oltásnak tulajdonítható – állítják amerikai kutatók a Jama Network Open folyóiratban megjelent tanulmányban – számol be a Szeretlekmagyarorszag

Az Egyesült Államokban 12 koronavírus elleni oltóanyag klinikai vizsgálatának adatait elemezték. Az alanyok mindegyik vizsgálatban inaktív sóoldatot kaptak placebóként az egyik karjukba a vakcina helyett.

Az első injekció beadása után a placebóval kezelt csoport több mint 35 százaléka tapasztalt úgynevezett szisztémás (a teljes testet érintő) mellékhatásokat, például fejfájást és fáradtságot. A csoport 16 százaléka pedig helyspecifikus mellékhatásokat, például karfájdalmat, bőrpírt vagy duzzanatot az injekció beadásának helyén. Azok közül, akik az oltást kapták, körülbelül 46 százalék számolt be szisztémás tünetekről, kétharmaduk pedig karfájdalmat vagy egyéb helyi tüneteket.

Fotó: MTI/Vajda János

A második oltás után a kutatók megvizsgálták a mellékhatásokat, és azt találták, hogy a fejfájás vagy más szisztémás tünetek aránya közel kétszer olyan magas volt a vakcinát kapók csoportjában (61%), mint a placebo-csoportban (32%). A helyspecifikus tünetek esetében pedig még nagyobb volt a különbség, a vakcinával oltottaknál 73 százalék, a placebót kapóknál 12 százalék.

A kutatók arra jutottak, hogy a koronavírus-oltás kísérleteiben jelentett gyakori, enyhébb mellékhatások körülbelül kétharmadát a nocebo-effektus okozza, különösen a fejfájást és a fáradtságot. Vagyis sok embernél azért alakulhatnak ki ezek a mellékhatások, mert már azzal a tudattal megy az oltásra, hogy utána biztosan rosszul lesz tőle.

Az eredmények alapján a szakemberek szerint csökkentheti az oltással kapcsolatos aggodalmakat az, ha az embereket jobban tájékoztatják a nocebo-effektus hatásáról. Úgy vélik, ha elmondják a pácienseknek, hogy az oltásnak olyan mellékhatásai vannak, amelyeket placebo-kezelést kapott alanyok is tapasztaltak a klinikai vizsgálatok alatt, az enyhítheti bennük a szorongást. Több tudós is azt tartaná helyesnek, hogy kevesebb tájékoztatást adjanak a pácienseknek a mellékhatásokról a szorongás csökkentése érdekében. Ted Kaptchuk, a Harvard Orvostudományi Egyetem globális egészségügyi és szociális orvostudományának professzora, a tanulmány vezető szerzője szerint ugyanakkor ez helytelen lenne, és az őszinteség az egyetlen járható út.

Olvasd el ezt is!

Kiderült – Valóban meddőséget okoz a COVID oltás?

Forrás: https://napidoktor.hu/index