Hamar egy habarcsot!

Habarcsra sok mindenhez szükségünk van – már ha csak téglát cserélnénk, elporlódott tégladarabot javítanánk, is használnunk kell. Hogyan készül és hányféle habarcs létezik?

Ha nem lenne a habarcs, bajban lennénk: már a falak felhúzásához is szükségünk van rá, hiszen a téglákat ezzel az anyaggal lehet megkötni. Amennyiben csak kisebb munkálatokat szeretnénk elvégezni, ma már előre kikevert, kis mennyiségű habarcsot is be tudunk

szerezni, melyhez csak vizet kell adagolnunk; de sok esetben előfordulhat, hogy azt magunknak kell összeállítani. Nem árt, ha tisztában vagyunk tehát a habarcskészítéssel.

Miből is áll össze a habarcs? A kötéshez használatos habarcsot cementből, oltott mészből, homokból és vízből készítik, de olykor adalékot is kevernek hozzá, amely lehet fagytalanító- vagy kötést gyorsító anyag.

Minden nagyobb munkához – amelyben nem pár darab tégla felhelyezéséről vagy cseréjéről van szó – érdemes a habarcskészítést otthon megcsinálni. Fontos tudni, hogy miután kikevertük, a habarcsot csak 2 óra hosszáig tudjuk használni – ezért nem szabad az egész felhasználandó mennyiséget egyszerre kikeverni, mert kidobhatjuk a maradékot.

tégla

A habarcskészítés házilag igen egyszerű. Kétféle keveréket csinálhatunk: vagy szabvány- vagy pedig erős keveréket készítünk. Hogy mennyit használunk az alkotórészekből, azt térfogatarányosan kell megállapítani.

A szabványkeverék a következőképpen épül fel: 1 részt használunk a portlandcementből; 1 részt az oltott mészből, 6 részt a durvaszemes homokból, hogy a téglák megkössenek, 5 részt pedig más építőelemekhez.

Erős keveréket úgy készítünk, hogy a portlandcementből és az oltott mészből ugyanúgy 1-1 részt használunk fel, de a durva szemcsés homokból 3 rész kell.

A habarcskészítés otthon a következőképpen történik: először a homokot kell kiszórni egy megtisztított területre, ezután hozzáadni a cementet. Keverjük őket össze egy lapáttal (legyen tiszta!), az oltott meszet pedig a végén adagoljuk hozzá.

Ha készen vagyunk, a keverék tetejébe készítsünk egy kis lyukat, és itt öntsük bele a vizet. Jól összekeverni úgy tudjuk, hogy lapátolni kezdjük az egészet, a kupac széleitől indulva a közepe irányába. Vizet addig kell öntögetni a keverékhez, amíg úgy nem érezzük, hogy megfelelően összeállt, de egyszerűen leválik a lapátról is. Ha megfelelőnek tűnik, már használhatjuk is: a habarcs előállt!

Forrás: