Szökik a levegő!

Bizony nem kis bosszúságot okoz, ha annak ellenére is huzat van, beszökik a hideg vagy a meleg levegő otthonunkba, hogy mindent zárva tartunk. Egy megoldás van rá: a szigetelés.

Jól jönnének a tippek huzat ellen? Amennyiben kezd elegünk lenni a huzatos lakásból, abból, hogy szükség szerint mindent körültekintően zárva tartunk, mégis hideg vagy éppen túl meleg van, akkor ablak szigeteléssel tudunk enyhíteni a problémán. Így nemcsak kellemesebb lesz a közérzetünk, hanem megspóroljuk a fűtést vagy a légkondícionáló működtetésének költségeit is.

A nyílászárók szigetelése elengedhetetlen mindehhez. A szükséges eszközök beszerzésében pedig a barkácsáruházak és a háztartási boltok segítségünkre lesznek.

ajtó

Minden ismerheti az ablak szigeteléshez, ajtószigeteléshez használatos, öntapadós csíkokat, melyek habszivacsból készülnek. Könnyen felragaszthatók és akár 4-5 évig is jók. Felhelyezésük nem nagy ördöngösség, de meg kell teremteni a megfelelő terepet hozzá, ami azt jelenti, hogy előszöris tisztítsuk meg jól az ablakok, ajtók peremét. Langyos, mosószeres vagy szappanos vízzel megfelelő. Ha kész, töröljük szárazra vagy hagyjuk megszáradni.

Majd vágjuk ki a habszivacs csíkokat formára, amennyi és amilyen hosszúságú kell belőlük. Ehhez olló és szike is tökéletes. Fokozatosan illesszük a csíkot a helyére és a papírt is eszerint húzzuk le róla, ha a habszivacs csík már a helyére ragadt. Ahol végződéseket kell illeszteni, ott egy kis bevágással, faragással könnyen megoldható a dolog.

Ez a legáltalánosabb módszer, de léteznek a habszivacs csíkok helyett fémszalagok vagy nejlon szalagok is. Tartósak és rugalmasak, ezért velük sem járunk rosszul. Ollóval is vághatunk belőlük, de könnyebb (ha van) lemezvágóval. A készletekhez tartoznak a kis szegek, amelyekkel fel lehet szerelni őket: kiváló ajtó, ablak szigetelést adnak.

ablak

Tömítéseket készíthetünk az ajtókon, ablakokon levő résekre, lyukakra szilikonos tömítőanyaggal, ezzel szintén megoldható a nyílászárók szigetelése.

Ugyancsak fémszalaggal, nejlon szalaggal vagy műanyag habbal egyszerűen kivitelezhető a szigetelés a belső és a külső ajtókon, küszöbökön. Szintén méretre vágással, illetve ragasztással vagy felszegezéssel lehet őket a szükséges helyekre illeszteni. A küszöböt ún. nejlonsörtéssel célszerű szigetelni, ezeket az ajtó aljára és a küszöbre is fel kell tenni.

A padlószigetelésre nemcsak a szőnyegek vagy a műanyagból készült padlók valók, hanem a réteg furnérlemezek is. A repedésekkel sem muszáj rögtön szakemberhez fordulni – ha kisebb repedésről van szó, érdemesebb vágni ék alakú léceket, és ezekkel betömni őket. Az ék alakú léc mindkét oldalát faragasztózzuk be, ezután már csak be kell verni a résbe egy kalapáccsal. Várjunk kissé, míg megszárad, és ezután simára csiszolhatjuk a „pótlást”, gyaluval, majd csiszolópapírral finomítva rajta.

A szintén barkácsboltban kapható szigetelőanyag segít a még apróbb repedéseken – csak a résbe kell adagolni és elegyengetni. Ha a padló festve van, akár papírmaséval is kitölthetjük, amelyet aztán könnyen lehet megcsiszolni és befesteni.

Forrás: