8 ok, ami miatt a kismamáknak feltétlenül orvoshoz kell fordulniuk

Bár köztudott, hogy a terhesség nem betegség, vannak olyan kivételes helyzetek, amikor a kismamáknak feltétlenül ajánlott a soron kívüli szakorvosi vizsgálat, szükség esetén kezelés. 

Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szakorvosa a leggyakoribb problémákra hívta fel a figyelmet, amikor érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni.

Vérzés

Bár a terhesség során jelentkező vérzés legtöbbször ártalmatlan (pl: ha együttlétet követően jelentkezik), mégis, ha ezt tapasztaljuk, mindenképpen bízzuk orvosra az ok tisztázását. 

Vészes hányás

Ha a jellegzetesen a terhesség első harmadában jelentkező émelygés, hányás nem marad el, érdemes komolyan venni a panaszt. A terhességi vészes hányás (hyperemesis gravidarum) ugyanis egy súlyos betegség is lehet, amely ismétlődő hányingert és hányást okoz. Az állapotot olyan tünetek is kísérhetik, mint a hirtelen testsúlycsökkenés, kiszáradás, elégtelen kalóriabevitel. Kórházi felvétel és infúziós kezelés csökkenti, legtöbbször megszünteti a panaszt. A terhességi vészes hányást mindenképpen kezelni kell, hiszen kezeletlenül a betegség a születendő gyermek egészségi állapotára is kihathat.

Görcsös, erős hasi fájdalom

Probléma esetén a kismamának a terhesgondozáson kívül is orvoshoz kell menni.Már csak azért is érdemes felkeresni az orvost ezzel a tünettel, hogy jó esetben kiderülhessen, milyen ártatlan oka van a fájdalomnak. Gyakran a méhet megtámasztó szalagok elmozdulása okozza az éles, szúró fájdalmat, az is előfordul, hogy a medencefenék izmaiból ered a fájdalom és a táguló méh is okozhat menstruációhoz hasonlatos görcsöket. Anatómia eltérések (miómák, ciszták) szintén előfordulnak. Mindazonáltal fontos, hogy az okot nőgyógyász állapítsa meg, és természetesen akkor is jelentkezni kell az orvosnál, ha a fájdalom oka valamilyen trauma (sérülés, ütés). 

Húgyúti fertőzés

Sokan felfázásnak nevezik azt az állapotot, amely égő, csípő vizelettel, esetleg folyamatos vizelési ingerrel, a vizelet elszíneződésével hívja fel magára a figyelmet, holott a húgyúti fertőzés többnyire bakteriális eredetű. Ezt a betegséget nem csak a vele járó fájdalom miatt kell kezelni, de azért is, mert kezeletlenül növeli a koraszülés esélyét. Ugyancsak veszélyt jelentenek a hüvelyi fertőzések, ezért erre utaló jelek esetén (leggyakrabban a kellemetlen hüvelyi folyás ilyen), mindenképpen fontos a szakszerű kúra.  

Magas láz, influenzára jellemző tünetek

Ha a kismamának egyszerű, gyorsan múló betegsége miatt láz- és fájdalomcsillapításra van szüksége, használhatja a vény nélkül kapható szereket. E tekintetben a patikusok is tudnak segíteni a vásárlásnál. De ha nem múlnak a panaszok, nem megy le a láz, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy hatékony, de biztonságos kezelésben részesülhessen a várandós nő. 

Ödéma, többször mért magas vérnyomás

A terhességi magas vérnyomást feltétlenül kezelni kell.

A várandósságban természetes az enyhe-közepes vizesedés, de ha rendszeresen magasabb vérnyomást is mér egy kismama, feltétlenül forduljon orvoshoz.
– Gesztációs hipertóniáról (terhesség indukálta magas vérnyomásról) beszélünk, ha a 140/90 Hgmm-es vagy afölötti vérnyomás, de a napi vizelet fehérjeürítés 300 mg alatt marad, és a 12. szülés utáni hétig a vérnyomás normalizálódik. A rettegett preeclampsia vagy terhességi toxémia akkor diagnosztizálható, ha a 20. terhességi hét után észlelünk 140/90 Hgmm-es vagy e feletti vérnyomást és a napi 300 mg-ot meghaladja a vizeletben a fehérjeürítés. Emellett más élettani folyamatok is kórossá válhatnak és  az életveszélyes HELLP szindróma, amely – az elképzelésekkel szemben – gyakran, de nem minden esetben jár ödémaképződéssel vagy kiugró vérnyomásértekkel. Ezért a kismamáknak otthon is érdemes ellenőrizniük a vérnyomásukat. A homályos látás, látászavar, fejfájás, hányinger, bordaív alatti-, hasi fájdalom esetén haladéktalanul jelentkezni szükséges és meg kell kezdeni a kezelést is – hangsúlyozza dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

A magzat mozgásának változása

A kismamák egy idő után megfigyelik, hogyan és mennyit mozog a babájuk, mikor alszik, mire reagál fokozottan. Ha ezekben a szokásokban változás áll be, és a baba például kevesebbet kezd mozogni, vagy nem észleljük huzamosabb ideig a mozgását, mihamarabb vizsgáltassuk ki a helyzetet.  A terhesség végéhez közeledve természetszerűleg csökken a  magzatvíz , a “mozgástér”.

Szokatlan, hirtelen, esetleg ijesztő tünetek

Természetesen minden olyan esetben nőgyógyászhoz kell fordulni, ha a kismama szédül, elájul, bármilyen erős fájdalma jelentkezik. 

Forrás: https://napidoktor.hu/index