Baker ciszta is lehet az oka a térdhajlat fájdalmának

Ha térdhajlításkor, járáskor fáj a térdhajlata, a térd mögötti rész, könnyen lehet, hogy a Baker ciszta okozza a problémát. 

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa arra figyelmeztet, hogy bár nem mindig fájdalmas, de a jelenség mindenképpen ellenőrzést igényel. 

Mitől lesz ciszta a térdhajlatban?

A ciszta – bárhol is jelentkezik a testben – egy folyadékkal teli tömlő, amelynek számos típusa ismert. Amennyiben a térd ízületében valamilyen károsodás vagy gyulladás alakul ki, esetleg megsérül vagy kopik a porc, felhalmozódhat a térdben található ízületi folyadék – amelynek feladata az ízületi súrlódás csökkentése -, és kialakul a kis tömlő. Előfordul, hogy megjelenése fel sem tűnik az érintettnek, más esetekben azonban fájdalmat, feszülést okoz. Különösen a térd kinyújtásakor, járáskor, futáskor bukkan fel a kényelmetlenség, ami reggel, vagy hosszas mozdulatlanság után erősebben jelentkezhet. Mindenképpen érdemes kivizsgáláson részt venni, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk:

  •  
  • A Baker ciszta miatt a térd és a térdhajlat is fájhat.
  • térdfájdalom,
  • duzzanat a térdhajlatban, olykor a lábon is,
  • a térd merevsége,
  • feszítő érzés a térdhajlatban,
  • képtelenség a térd teljes behajlítására.

Ritka esetben a ciszta szétrepedhet és az ízületi folyadék a kétfejű lábikraizomra szivároghat, a következő tüneteket okozva:

  • éles fájdalom a térdben, a lábszárban,
  • lábszár megduzzadása,
  • olykor kipirosodás és olyan érzés, mintha víz folyna végig a lábszár hátsó részén.

Mivel ezek a tünetek utalhatnak akár trombózisra is, a tünetek jelentkezése esetén azonnali orvosi ellátás szükséges, hogy kizárható legyen a komolyabb betegség.

Miért fontos a vizsgálat?

A Baker ciszta vizsgálata és kezelése is fontos.

 

Elsősorban azért kell felkeresni a szakorvost, hogy kiderüljön, valóban Baker cisztáról van-e szó. Ha bebizonyosodik, hogy igen, akkor is ki kell deríteni a probléma okát, ugyanis előfordulhat, hogy a ciszta egy komolyabb mozgásszervi betegség jelzője.
– Ha megszületik a diagnózis, elsősorban kímélni, pihentetni kell a lábat – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa.- Jó hatású lehet a jegelés és a felpolcolás is, valamint enyhe fájdalom esetén segíthetnek a vény nélküli fájdalomcsillapítók, amelyeket azonban csak a betegtájékoztatóban leírt mennyiségben és adagolásban szabad szedni. Amennyiben a ciszta nagy duzzanatot és fájdalmat okoz, szükség lehet kortikoszteroid tartalmú gyógyszerekre, amelyek a fájdalom okát, a gyulladást csökkentik. Ha nagy a duzzanat, a ciszta kirepedésének megakadályozására egy tűvel leszívhatjuk a felesleges folyadékot a térdízületből. Amennyiben kiújul a probléma, akár műtéti úton is eltávolítható a zavaró tömlő. A cél mindenképpen a kiváltó betegség beazonosítása és meggyógyítása. Rendszerint ahogy a túlzott ízületi folyadéktermelést kiváltó betegséget megszüntetjük, úgy a ciszta is felszívódik.

Forrás: Fájdalomközpont


Egy válasz

  1. hilap

    Az “alapos” kivizsgálás érdekében – a szülészet és nőgyógyászat kivételével – az összes részleget vígigjáratták velem, de mivel a kiváltó okot nem találzák, a cisutát sem távolították el, le sem szívták. Ez 10 éve volt, már a lábam is alig tudom használni, mankóval járok. Pedig próbá
    tam másik orvost is! Ennyit az ellátásról, kedves Budapest, Csengery utcai rendelő.