A helytelen energiafelhasználás megnövelte a háztartások fűtésszámláját

A Honeywell 4000 európai háztartást vizsgáló felmérése kimutatta, hogy sokan a szükségesnél többet fizetnek azért, hogy elég meleg legyen az otthonukban. 

Az elavult fűtési technológiák használata hozzájárul a túl magas fűtésszámlákhoz, és vitákat okozhat a családban azzal kapcsolatban, mely helyiségben milyen hőmérséklet legyen. 

A Honeywell, piacvezetőként a lakóépületek és kereskedelmi épületek fűtési technológiájában –

több mint 4000 háztartást kérdezett meg Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában fűtési szokásaikról. Arra a megállapításra jutottak, hogy bár – az energiapazarlásnak és az elavult fűtési szokásoknak köszönhetően – számos háztartás küzd a fűtésszámla befizetésével, és ez számos családi feszültség forrása, a tudatos energiafelhasználás még csak nagyon kevesekre jellemző.

Magyarországon a válaszadók majdnem fele (48 százaléka) elismerte, nem tesz semmilyen lépést annak érdekében, hogy kontrollálja az energiafelhasználását. Ez az állítás Romániában a háztartások 43%-ára, Lengyelországban a 34%-ára igaz. A Cseh Köztársaság és Szlovákia ingatlantulajdonosai némileg jobban odafigyelnek a fűtésszabályozására, de így is nagyjából harmaduk (a cseheknél 31%, a szlovákoknál 24%) szintén nem tesz lépéseket azért, hogy otthonuk hatékonyabb energiafogyasztó legyen.

“Kutatásunk azt mutatja, hogy az ingatlantulajdonosok szinte mindenhol többet költenek a fűtésre a szükségesnél, mert nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogyan lehetne gazdaságosabban működtetni meglévő fűtési rendszerüket” – állapította meg Wojciech Krajewski, a Honeywell Környezetvédelmi és Energia Megoldások kelet – európai üzletágának vezetője. „Korábbi iparági tanulmányok rámutattak arra, hogy a fűtés és a melegvíz előállítása együttesen az otthonok energiafogyasztásának 82%-áért felelős, ami érthetővé teszi, miért olyan lényeges, hogy a fogyasztók megértsék az optimalizálás fontosságát, és így csökkenthessék a háztartás költségeit.”

A fűtés, mint a családi veszekedés egyik fő oka

A Honeywell kutatása arra is rávilágít, hogy a fűtés kérdésköre a családon belüli feszültségekben kimutatható arányú. A lengyel válaszadók 28%-a, a magyarok 27%-a, a románok 21%-a, a csehek 20%-a, illetve a szlovákok 18%-a számolt be az ideális helyiség hőmérséklettel kapcsolatos otthoni vitákról. Sőt, a szlovák, a lengyel, illetve a cseh háztartások a legfontosabb vitaalapnak rangsorolta a fűtés kérdését, megelőzve ezzel az olyan nyilvánvalóan konfliktust generáló ügyeket, mint a házimunka leosztása, a villany felkapcsolva felejtése vagy a televíziózás körüli harcok.

A megkérdezett lakástulajdonosok nagy része elmondta, kellett már kölcsönkérniük, vagy folyamodtak hitelért azért, hogy ki tudják egyenlíteni fűtésszámla-tartozásukat. Ebben a cipőben jár a román és lengyel lakástulajdonosok több mint negyede (26%-uk), míg a magyaroknál ez az arány 25%-os. Némileg jobb helyzetben van ebből a szempontból Szlovákia a maga 12%-ával, illetve a Cseh Köztársaság 9%-kal.

futes

A régi és elavult fűtési rendszerek felelősek a túlzott energiafelhasználásért

Annak ellenére, hogy a lakástulajdonosokra nyomásként nehezedik a fűtésszámlák kifizetése, még mindig alacsony azok száma, akik újszerű technológiákat vesznek igénybe.  A lengyel tulajdonosok fele (53 %-uk), a csehek 49%-a, a szlovákok és magyarok 45%-a és a románok egyharmada (37%-a) nem használ termosztátot otthonuk hőmérsékletének szabályozásában. Romániában ráadásul 59% azoknak az aránya, akik egyáltalán nem tudják külön szabályozni lakásuk helyiségeinek hőmérsékletét, de ebből 40% azért nem teszi, mert túl nehéznek vagy időigényesnek tartják ezt a feladatot.  Ugyanez az adat 37% illetve 12% Csehországban, azaz a csehek valamivel tudatosabbak a fűtésszabályozásban.

“Nagyon lényeges, hogy a lakástulajdonosok körültekintően döntsenek arról, hogyan fűtik otthonaikat, mivel az energiafogyasztás gyorsan összeadódik” – mondta Krajewski. „A modern termosztátot használó lakástulajdonosok száma meglepően alacsony, ráadásul sok országban, mint például Románia, a régi és elavult fűtési rendszerek a megszokottak, amelyeket nem lehet szabályozni, így optimálisan működtetni sem.”

A termosztátok hatékonyabbá teszik a fűtést

A Honeywell széles portfólióval rendelkezik Magyarországon a fűtésszabályozási technológiák területén. Ezek a technológiák lehetővé teszik, hogy a lakástulajdonosok fenntartsák a megfelelő hőmérsékletet és egy okoseszközzel összekötve bárhonnan teljes komfortot biztosítanak az otthonok fűtésének szabályozásában akár külön zónákat kialakítva a háztartásban. Ezt a technológiát nevezzük zónaszabályozásnak.

Honeywell Single Zone Termosztát

  • Megfizethető megoldást ajánl az intelligens otthon kialakítására
  • Vezetéknélküli fűtésszabályozást és ütemezést tesz lehetővé
  • Kompatibilis bármely fűtési rendszerrel.
  • Könnyű telepítés és használat jellemzi, ideális kis lakásoknál és házakban.
  • Távirányítású szabályozási lehetőséget biztosít a Honeywell Connect Comfort applikáción keresztül, mindezt ingyenesen bármelyik okostelefonon vagy tableten.

Honeywell evohome rendszer

  • Nagyobb rendszerek és felhasználók számára alkalmas, akik még jobb szabályozást szeretnének.
  • ‘Smart Zoning’ támogatással bírnak, ami lehetővé teszi a felhasználónak, hogy egyszerre 12 különböző zónára ossza a fűtési rendszerét, és minden egyes zónát különbözőképp szabályozzon.
  • A Honeywell evohome-ja képes 40%-os energiamegtakarítást elérni a Smart Zoning rendszeren keresztül, köszönhetően annak, hogy a felhasználók okoseszközeik segítségével szabályozhatják a rendszert.

Minden termosztát az IFTTT (‘If This Then That’) rendszerben működik, amely összehangolható más online applikációkkal, mint amilyen a naptárfunkció vagy az időjárás előrejelzés. A Honeywell IFTTT-ben kapcsolódó termosztátjai képesek lekötni vagy megváltoztatni a fűtést, valós időben reagálva az olyan változó körülményekre, mint például, hogy a lakástulajdonos elhagyja otthonát, vagy odakint havazni kezd, mindezt azon szabályok szerint, amit a felhasználó beállít.

Forrás: https://napidoktor.hu/index