Ma van a pingvinek világnapja

A pingvinek különös testalkatú, vicces madarak. A legnagyobb pingvinféle 115 centiméter, a legkisebb csak 40 centiméter magas. Az állatkertek kedvencei fura mozgásukkal és kedves kis frakkjukkal.

A pingvinek leírása a wikipédia alapján:

Mivel sarló alakú, hegyes szárnyukat a repüléshez hasonló módon használják, mellcsonti tarajuk nem korcsosodott el úgy, mint például a futómadaraké: a tarajon és a széles lapockán hatalmas izmok tapadnak. Szárnyuk jobban hasonlít a halak vagy a delfinek uszonyára, mint más madarak szárnyára: a durva, lapos evezőfelülethez a rövid és széles szárnycsontok adnak vázat. Négyujjú, rövid, durva úszóhártyás lábuk annyira hátul van, hogy a szárazon csaknem egyenesen állnak. Nincs térdük, ezért nem tudnak ülni. Mivel nem tudnak ülni, állva, a farkukra támaszkodva pihennek – éppen ezért farktollaik merevek, mint a harkály hasonló funkciót ellátó farktollai. Rövid farkuk általában 32 tollú. Csőrük egyenes, oldalt összenyomott.

Orsó alakú testük a szárazon nehézkes, viszont a víz alatt rendkívül áramvonalas. A közegellenállás csökkentését szolgálják rövid, lapos, testük teljes felületén növő tollaik is. Ez a tollazat a hőt rosszul szigeteli, ezért a pingvinek bőre alatt vastag zsírréteg van. A tollak a zsírréteg alól erednek. Szárnyukon nem nőnek evezőtollak. Hasuk fehér, hátuk fekete. Csontjaikban a velő olajos.

pingvinek világnapja

Tizenhét ma élő pingvinfaj ismeretes, amelyek leginkább Dél-Amerika déli részét és a Déli-sark körüli tengereket lakják. Egyetlen tojást raknak, kicsinyeik pelyhesek és fészeklakók. Az ember régebben vadászta; húsát, zsírját és bőrét egyaránt feldolgozta, sőt az ürülékét, a tengerpartokon nagy mennyiségben felhalmozódó a pingvinguanót is kereskedelmi forgalomba hozták. A tengeri olajszennyezések veszélyesek a pingvinekre, mert a tollaikra rakódó olajréteg csökkenti a hideg vízzel szembeni ellenállásukat, így nehezebben úsznak le olyan mélységbe, ahol megfelelő táplálékot találnak.

Néhány érdekesség a pingvinekről: 

Miért ugrálnak ki úszás közben a vízből?

Azért, hogy jobban felgyorsuljanak. Mivel a levegőnek kisebb az ellenállása, mint a víznek, az ugrálás segít abban, hogy kevesebb energia felhasználásával nagyobb sebességet érjenek el, nagyobb távolságra jussanak.

Raknak-e fészket, mint más madarak?

A pingvinek általában hatalmas kolóniákban fészkelnek. Némely faj csupán egy gödröt ás a földbe, míg mások kavicsból alakítanak ki fészket a tojásaik számára. Vannak olyan fajok is, amelyek egyáltalán nem építenek fészket.

Mi a pingvinóvoda?

Az eleségért induló szülők olykor magukra hagyják a parton úszni még nem képes kicsinyeiket. Az apróságok nagy csapatokba tömörülnek, és néhány felnőtt felügyel rájuk.

Meddig képes a víz alatt maradni?

A császárpingvin a legmélyebbre merülő madár. Egy levegővétellel 18 percig is a víz alatt maradhat, és képes 265 méter mélyre lemerülni.

Pár érdekesség a mi pingvines kínálatunkból:

Pingvin alakú falatkák – videóval

A császárpingvinek láthatatlan páncélja

A pingvinek inkább úsznak!

Forrás: https://napidoktor.hu/index