Hogyan lehetne a szülés elviselhetőbb? 2. rész

Mielőtt az újdonsült édesanya karjába vehetné újszülött gyermekét, túl kell esnie a szülésen, ami talán élete legnagyobb kihívása. A fájdalomcsillapítási technikákat előző írásunkban ismertettük, a regionális anesztézia azonban több figyelmet is érdemel.

Hogyan alkalmazzák az orvosok a regionális anesztéziát, vagyis az epidurális, illetve spinális érzéstelenítést?  Amennyiben regionális anesztéziát választunk, az orvos az epidurális vagy a spinális anesztéziát, érzéstelenítést fogja alkalmazni, vagy a kettő kombinációját. A típus általános egészségügyi állapotunkon, valamint a szülés folyamatán is múlik.

E tények ismeretében az altatóorvos elzsibbaszt egy területet a hát alsó részén helyi érzéstelenítéssel, majd erre a részre bevezet egy speciális tűt, és beadja az érzéstelenítő gyógyszert. Ezt követően kiveszi a tűt. A legtöbb esetben egy apró műanyag cső, epidurális katéter marad a helyén, hogy adagolja az érzéstelenítőt, amennyire szükséges, a szülés során. Az eljárás végrehajtható úgy, hogy a kismama ül, vagy fekszik az oldalán.

Milyen hamar adható be az érzéstelenítés?

Az érzéstelenítés beadásának ideje a kismama és a baba reakcióitól függ. Az orvos meg tudja állapítani a legmegfelelőbb időt, hogy a szülő nő megkapja azt.

Az érzéstelenítés természetesen nem érinti a babát – kutatások mutatták ki, hogy az epidurális és a spinális érzéstelenítésnek semmilyen negatív hatása nincs a gyermekre.

Mennyi idő, amíg az anesztézia hat, és meddig tart ki a hatása?

Az epidurális érzéstelenítés 10-20 percen belül kezd hatni a beadás után. Hatása pedig addig tart, amíg igényeljük, hiszen a katéter folyamatosan adagolja azt. A spinális érzéstelenítés azonnal hatni kezd, amint beadták, és nagyjából 2 és fél óráig tart a hatása. Ha úgy tűnik, hogy a szülés ennél hosszabb ideig tart majd, epidurális katétert juttatnak a kismama testébe.

Fogunk bármit érezni az anesztézia után?

Miközben jelentősen csökkennek a fájdalmak, az összehúzódásokat enyhébben, de érezni fogjuk. Nyomást is érezhetünk, ha az orvos vizsgál.

szules

Ágyban kell-e maradni a regionális anesztézia után?

Nem feltétlenül, az orvos tudja úgy igazítani annak beadását, hogy ülhessünk egy székben vagy sétálhassunk. A séta és a székben ülés ugyanis segít vajúdáskor. Ha érdeklődünk a dolog iránt, kérdezzük orvosunkat arról az epidurális érzéstelenítésről, mellyel lehet sétálni is. Tartsuk azonban észben, hogy személyes állapotunk nem biztos, hogy lehetővé teszi majd az alkalmazását.

Lelassíthatja-e a regionális anesztézia a vajúdást?

Néhány nőnél egy rövid időre lelassíthatja a vajúdást, az összehúzódásokat, ám legtöbben úgy találják, hogy a regionális anesztézia segíti őket a pihenésben, ezért javítja is az összehúzódások egymásutániságát, „menetrendjét”.

Regionális anesztéziával is képes-e a kismama nyomni, amikor ez szükségessé válik?

Természetesen, és emellett lehetővé teszi, hogy relaxáljon is, míg a méhnyak kitágul. Az érzéstelenítés nem befolyásolja a kitolás képességét, sőt, segíti is.

Vannak-e mellékhatásai a regionális anesztéziának?

Ez a kérdés, ahogy minden gyógyszer esetén, itt is felmerül. Az altatóorvos megtesz minden előkészületet, hogy megelőzze a komplikációkat. Utóbbiak ritkák, de néhány mellékhatást meg kell említeni.

Csökkenti a vérnyomást. Intravénás folyadékot kapunk és a vérnyomást gondosan ellenőrzik, vagyis kapunk kezelést, hogy a vérnyomás csökkenése ne történhessen meg.

Enyhe viszketés a vajúdás, szülés során. Amennyiben zavaróvá válik, az orvos tudja ezt kezelni.

Fejfájás. Ez ellen a folyadékfogyasztás és a fájdalomcsökkentő gyógyszerek is hatnak a regionális anesztézia után. Ha a fejfájás tartós, mondjuk el az altatóorvosnak, aki további gyógyszerrel segíteni fog.

-Reakció a helyi érzéstelenítésre. Bár ezek a reakciók ritkák, súlyosak lehetnek. Mindenképp szóljunk a doktornak, ha szédülést tapasztalunk, vagy a fülünk csengését. Gyorsan orvosolni fogja ezt a problémát.

Forrás: