Csúf igazság: mások rossz hangulatának örülünk a Facebookon?

Meghökkentő, hogyan használják az emberek a Facebookot, amikor csapnivaló hangulatban vannak – olyan ismerősök után kutatnak, akiknek rosszabb a helyzetük, mint nekik…

Általánosságban elmondható, hogy többségünk a pozitív dolgok iránt érdeklődik a közösségi oldalakon, ám nem kevés olyan ember van, aki saját rosszkedvén azzal próbál túllenni, hogy rosszabb helyzetben levő ismerősei adatlapját nézegeti – állítja egy új tanulmány.

Társszerzője, Dr. Benjamin Johnson, professzor-asszisztens a VUamszterdami egyetemen a fentieket írásos közleményben tudatta. „Ha érzékeny hangulatban vagyunk, nem a pozitív eseményeket, híreket nézzük, hanem olyan ismerősöket, akiknek rossz napjuk van vagy cseppet sem jók abban, hogy önmagukat pozitív fényben tüntessék fel” – tette hozzá.

A kutatók a tanulmány keretében 168, felsőoktatásban tanuló diákkal közölték, hogy egy teszten „szörnyen” vagy éppen „tökéletesen” teljesítettek (attól függetlenül, hogyan szerepeltek valójában), annak érdekében, hogy rossz vagy jó hangulatba kerüljenek. Ezután megkérték őket, látogassák meg a közösségi oldalt, ahol jelen vannak.

A SocialLink nevű oldalon a diákoknak változó profiljuk van, melyet úgy terveztek meg, hogy lehetővé vált attraktívnak vagy kevésbé annak tűnni (melyet szívecske szimbólumok sokasága vagy éppenséggel a kevés szív jelenléte jelöl), sőt, sikeresnek vagy kevésbé sikeresnek tűnni (ezt dollár jelek jelölik).

számítógép2

A státusz-frissítésekben semmilyen különbség nem látszott, ám abban igen, hogy a karrier sikerét és attraktívságot jelölő dollárok és szívek értékelése megváltozott.

Hogy mire jöttek rá a kutatók? Összességében a diákok a legtöbb időt olyan emberek profilján elidőzve töltötték, akiket sikeresnek és attraktívnak ítéltek. Ám amikor a kutatók összehasonlították a rossz hangulatba hozott tanulókat a jó hangulatban levőkkel, kiderült, hogy a rosszkedvűek többet időztek a kevésbé sikeres és attraktív ismerőseik oldalán.

„Amikor szükségünk van egy kis önbecsülés-javításra, azokra az emberekre keresünk rá, akiknek most rosszabb, mint nekünk” – magyarázta Dr. Silvia Knobloch-Westerwick, a tanulmány társszerzője, az Ohio állami egyetem kommunikáció tanszékének professzora egy közleményben.

A felfedezés egyébként hasonló ahhoz, mint amikor a magukat a szerelemben kevésbé szerencsésnek érző emberek jellemzően szomorú dalokat hallgatnak, vagy hogy a sírós mozifilmek után jobban érezzük magunkat, valamiféle megkönnyebbülést érzünk.

A tanulmányt egyébként a Computers in Human Behavior szaklap közölte.

Forrás: Adrina – Napidoktor.hu

Forrás: