Egyre több ember viseli szívén, hogy miként tudna személyesen is hozzájárulni a fenntarthatósághoz. Világszerte több mint 2000 nagyvállalat tűzte maga elé célul, hogy széndioxid-kibocsátását csökkentse. Közben rengeteg vállalkozás is zöldülni szeretne.

Foto:123rf.com
Suba Levente, a K&H Fenntarthatósági programirodájának vezetője 4 egyszerű tanáccsal szolgál ahhoz, hogy hogyan tudunk az irodában mi magunk is tenni a fenntarthatóságért.
„Biztató, hogy világszerte egyre több vállalat fejezi ki szándékát a fenntartható működés iránt. A szándék azonban nem elkötelezettség. Még mindig kevés vállalkozás lépett a tettek mezéjre” – nyilatkozta Suba Levente. A K&H Csoport Fenntarthatósági programjának vezetője a Harvard Business Review-ben megjelent tanulmányt veszi alapul, amely szerint azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek ténylegesen lépéseket tesznek környezeti lábnyomuk csökkentése érdekében még mindig jelentősen elmarad azok mögött, amelyek egyébként fontosnak nevezik a fenntarthatóságot, csak éppen nem nagyon tesznek érte semmit. Ami a magyar vállalatokat illeti, a fenntarthatósági index sem mutat kedvező eltérést, inkább némi lemaradást a világ folyamataihoz képest.
Nem kell azonban ölbe tett kézzel ülnünk és a vezetőségre várnunk: magunk is sokat tehetünk azért, hogy cégünk „kizöldüljön”, azaz csökkentse a karbon-lábnyomát és a lehető legkisebbre szorítsa le a hulladék mennyiségét. Ehhez az első lépést egy „zöld iroda” kialakítása jelenti, ami nem is olyan nehéz, mint elsőre gondolnánk – vallja Suba Levente. A szakember szerint néhány eszköz lecserélése és környezettudatosabb szokások kialakítása a munkahelyen igenis sokat tehet a bolygó védelmében.
Íme a szakértő néhány ajánlása:
- Váljon papírmentessé!
Az egyik legnagyobb változás, amit az irodában a környezet védelme és a munka hatékonyságának növelése érdekében tehetünk, hogy elfelejtjük a papírt, azaz papírmentessé tesszük a munkafolyamatokat. A kinyomtatott dokumentumok számának visszaszorítása és a teljes ügyintézési folyamat digitalizálása nemcsak a papírhulladékot csökkenti, hanem lehetővé teszi a hatékonyabb munkavégzést is.
- Felejtse el az egyszer használatos termékeket!
A műanyaghulladék az egyik legnagyobb környezeti ártalom, amely a munkahelyeken is gyakori probléma. Az egyszer használatos termékek ‒ például a műanyag evőeszközök vagy a papírtörülközők ‒ kényelmesek lehetnek ugyan, de rendkívül károsak a bolygó egészére nézve. Cserélje le irodájában az egyszer használatos, műanyag tárgyakat újrahasznosítható eszközökre, például a műanyag poharakat elmosható bögrékre, a papírtörülközőket és szalvétákat pedig mosható kendőkre. Ne feledkezzen meg arról, hogy irodájában legyen kéznél szelektív kuka arra az esetre, ha elkerülhetetlen az eldobható eszközök használata!
- Takarékoskodjon az energiával!
Az irodákban jellemzően túl sok energiát fogyasztunk, amikor a számítógépeket, konyhai készülékeket és más elektronikus eszközöket éjszakára vagy hétvégén is bekapcsolva hagyjuk. A környezetvédelem és az irodai villanyszámla csökkentése érdekében fontoljuk meg, hogy kihúzzuk a konnektorból az összes elektronikai eszközt, mielőtt egy munkanap után elhagyjuk az irodát, és gondoskodjunk arról, hogy a konyhai készülékek, például az irodai kávéfőző, kenyérpirító és egyéb eszközök hétvégén is ki legyenek húzva a konnektorból.
Amennyiben van rá mód, próbáljunk megújuló energiát is használni. A megújuló energiaforrások az elmúlt években a fejlett országokban a közüzemi energiafogyasztás 20 százalékát tették ki, de többet is használhatunk belőlük, amivel óvjuk a természeti környezetet.
- Együnk kevesebb húst!
Az állattenyésztés nagyban hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához, vagyis a húsfogyasztás az egyik legrosszabb dolog, amit az ember a bolygó számára tehet. Bár nem volna szerencsés ellenőrizni, hogy kollégáink hogyan étkeznek, de azért lehetnek módszereink arra, hogy ösztönözzük őket a húsmentes étkezésre. Indítson barátságos versenyt, kihívást intézve a kollégákhoz, hogy egy hónapig vegetáriánus étrendet kövessenek!
„Ezek a tippek nem váltják meg a világot, de jelzik, hogy senkinek nincs megkötve a keze: bárki személyesen is tehet azért, hogy a természeti környezettel hosszú távon megőrizhető harmóniában éljen” – tette hozzá Suba Levente.
Forrás: Napidoktor.hu