Mire jó a D2 és mire a D3 vitamin?

Egy, a Frontiers in Immunology szaklapban megjelent tanulmányban a kutatók a D-vitaminpótlásra alkalmazott D2– és D3-vitaminok különböző hatásait vizsgálták.

A D2– és D3-vitaminoknak eltérő hatásai voltak különböző gének működésére és az immunrendszerre.  

A D-vitamin szerepe a szervezetünkben

A D-vitaminnak kulcsszerepe van a csontok egészségének fenntartásában és a kalciumháztartásban. Ezen túl hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez is. Az alacsony D-vitamin szintet számos tanulmány összefüggésbe hozta: a csontritkulás és csonttörések fokozott kockázatával, a szív-és érrendszeri valamint egyes daganatos megbetegedések fokozottabb kockázatával, ezen túl az immunrendszer nem megfelelő szabályozásával, magasabb halálozási arányokkal és bizonyos, az immunrendszer által közvetített gyulladásos betegségek előfordulásával.

d-vitamin, vitamin D

Fotó: 123rf.com

A D-vitaminok A D-vitamin a D2– (ergokalciferol) és D3-vitamin (kolekalciferol) leírására használt átfogó fogalom. A D2-vitamin növényi / gomba eredetű, míg a D3-vitamin állati eredetű. Mindkettő előfordulhat egyes (bár korlátozott mértékben) élelmiszerekben, illetve étrend-kiegészítőkben. D3-vitamin a nap ultraibolya B sugarainak hatására a bőrünkben is termelődik. Az aktív forma (ami a hatását a szervezetünkben kifejti) két lépésben, a májban és a vesében alakul ki. A D2– és D3-vitamin hatásának egyenértékűsége az elmúlt években sok vita tárgyát képezte. Egyes szerzők szerint a két vegyület azonos hatékonyságú, míg más kutatók szerint a D3-vitamin hatékonyabban növeli az aktív forma vérszintjét.

Tévhit, hogy nyáron nem kell D vitamint szedni

A tanulmány felépítése

A vizsgálatot az Egyesült Királyságban végezték a téli hónapokban (október és március között) 335, 20 és 64 év közötti fehér és dél-ázsiai nő bevonásával. Három csoportra osztották őket: Az első csoport tagjai 15 mikrogramm D3-vitamint kaptak naponta; A második csoport ugyanannyi D2-vitamint kapott; Míg a harmadik csoport tagjai placebót kaptak. A vizsgálat 12 hétig tartott. A résztvevők közül 97 főt kiválasztottak genetikai elemzésre is. Ezt a vizsgálat kezdő időpontjában, majd a vitaminpótlást követő 12. héten végezték el.

 

Erre az eredményre jutottak a kutatók

A vér D3-vitaminszintje A D3-vitaminnal kezelt csoportokban az átlagos D3-vitamin szérumszint a fehér nőknél 59 %-kal, a dél-ázsiaiaknák pedig 116 %-kal emelkedett a 12 hetes beavatkozás alatt. Ezzel szemben a placebót kapó csoportban a vér D3-vitaminszintje 23 %-kal (dél-ázsiaiak) és 29 %-kal (fehérek) csökkent. Figyelemre méltó, hogy a D2-vitaminnal történő kezelés esetén a vér D3-vitaminszintje 52 %-kal (dél-ázsiaiak) és 53 %-kal (fehérek) csökkent.

Különböző gének működése

A két vitamin mindösszesen 13 %-ban csökkentette ugyanazon gének működését. Ezzel szemben csak rá jellemző módon a D2-vitamin 28 %-kal, míg a D3-vitamin 59 %-kal csökkentette bizonyos gének működését.

A D-vitaminok immunmoduláló hatásai

Fehér nők esetén a D3-vitamin serkentette az alfa (I-es típusú) és a gamma (II-es típusú) interferon-jelátvitelt. Ezzel szemben a dél-ázsiai csoportban a D3-vitamin szignifikánsan csökkentette az interferon-jelátvitelt. Úgy tűnik, hogy a D-vitamin modulálja az I-es típusú interferon aktivitását. Az I-es típusú interferon kritikus szerepet játszik a vírusfertőzések elleni védekezésben. Az I-es típusú interferon által stimulált gének kulcsfontosságúak a vírusfertőzésekre adott gyors és hatékony válasz elindításában. A II-es típusú interferon kritikus fontosságú a vírusos, egyes bakteriális és protozoon fertőzések elleni veleszületett és adaptív immunitás szempontjából. A cikk szerzői kiemelték, hogy a fenti tanulmány azt sugallja, hogy a D2– és D3-vitamin fiziológiai szerepének további vizsgálata indokolt.

Forrás: Helló Magyar

Forrás: https://napidoktor.hu/index