Máj és epe tisztító gyógynövények

Az őszi-téli időszak a pihenés, a regeneráció és a tisztítókúra ideje. Különösen fontos kérdés a máj és az epe tisztítása, hiszen rengeteg, nehezen lebontható adalékanyagot fogyasztunk, így feltétlenül szükséges szervezetünk rendszeres tehermentesítése.

De sokakban felmerülhet a kérdés: hogyan is vágjunk neki egy hatékony tisztítókúrának? Ebben a cikkben Gyuri bácsi ajánlásával mutatunk 5 olyan máj- és epetisztító gyógynövényt, amelyek a legnagyobb segítségünkre lehetnek az őszi-téli méregtelenítés során.

Foto: pixabay.com

A tisztítókúra alapja: a csalán

A csalánlevél az egyik legjobb vértisztító növény. Feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket, vastartalma pedig segít a vérképzésben. A belőle készült teát máj- és epebántalmakra, gyomorpanaszokra is használják. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét.

Tavasszal és ősszel érdemes egy 6 hetes tisztítókúrát végezni Gyuri bácsi tisztító teájával, a Csalánleveles teakeverékkel, melyben garantáltan benne van minden, ami a salaktalanítást elősegíti. 6 hét után viszont feltétlenül be kell iktatnunk egy 4 hetes szünetet.

Májtisztító, salaktalanító gyógynövény: a diófalevél

Folytassuk a sort Gyuri bácsi egyik kedvenc gyógynövényével, a diófalevéllel! A diófalevélből készült tea leginkább a különféle emésztési problémákra és enyhe hasmenésre történő használatról híres, de rengeteg jótékony hatással rendelkezik egy tisztítókúra folyamán.

Serkenti a máj tevékenységét, fokozza a vérkeringést, vértisztító és salaktalanító hatással is bír. Bőrproblémák, kiütések, ekcéma, illetve magas vérnyomás ellen is hatékony lehet. Használatát emésztés javítására étkezés után, alkalmanként ajánljuk. Hosszan tartó antibiotikumos kúrák után fogyasztása különösen jótékony hatású lehet.

Foto: pixabay.com

Az epehajtó csodaszer: a mezei katáng

mezei katángnak emésztéskönnyítő, epehajtó, vízhajtó és tisztító hatása is ismert. A katángkóró tisztítja a májat, a vesét, a lépet, és elősegíti az epehólyag tökéletes kiürítését. Serkenti a bélműködést, nem engedi, hogy az elfogyasztott étel mind felszívódjon és lerakódjon a szervezetünkben. Emiatt karcsúsító keveréktea is készül belőle. A Mezei katángos teakeverék segít vonalaink megőrzésében.

A máj és az epehólyag működésének elősegítésére a mezei katáng egyedi teát kúraszerűen alkalmazzuk. Egy hétig minden reggel éhgyomorra igyunk meg egy csészével, a második héten minden másnap, a harmadik héten háromnaponként fogyasszuk. Ezt az epehajtó kúrát egy évben kétszer elegendő elvégezni.

aranyvessző

Fokozott epeváladék-termelésre: az aranyvessző

Az aranyos rutának is hívott aranyvessző egy különleges gyógynövény, amely flavonoidokat, vércukorszint-csökkentő inulint és illatos kumarint is tartalmaz. Évszázadok óta ismert és használt növény, melynek kiváló tulajdonságait a legújabb tudományos eredmények is alátámasztják. Használata serkenti az epeváladék termelését, epe- és májtisztító hatású, segíti az emésztést és kiegészíti a tisztítókúrát. Gyuri bácsi epefájdalom enyhítésére is ajánlja.

Az ünnepek környékén gyakran emlegetjük az Aranyvesszős teakeveréket is, mely az árulkodó Ebéd utáni tea nevet is viseli. Nem véletlenül, hiszen ez a keverék a túlterhelt gyomor igazi megmentője, a nagy lakomák utáni hasgörcsök enyhítője, mely csupa emésztéssegítő, az epeváladék termelését fokozó gyógynövényből áll. Sőt, ez a teakeverék gyulladáscsökkentő hatású is, ezért bélgyulladás esetén is fogyasztható.

Fontos azonban, hogy ne folyamatosan igyuk, inkább tartsunk évente kétszer májtisztító kúrát, és olyankor fogyasszuk napi egy csészével 3 héten keresztül. Az epeműködés karbantartására, az epeproblémák megelőzésére hetente egyszer ajánlott.

Foto:pixabay.com

A puffadás legjobb ellenszere: a borsmenta

borsmenta a számtalan mentafaj közül a legismertebbek közé tartozik. Nem véletlenül, hiszen a belőle készült tea remek emésztésjavító hatással rendelkezik. Olyannyira, hogy a borsmenta teát az arab országokban például víz helyett, étkezések után fogyasztják. Ez egy nagyon kellemes aromájú, enyhén mentolos ízű tea, mely a gyomor-, epe-, bélbántalmak egyik leghatékonyabb ellenszere: emiatt került bele az Aranyvesszős teakeverékbe is.

A borsmenta serkenti az epeműködést, epehajtó, epegörcsoldó, szélhajtó hatással rendelkezik. Étvágyjavító, segíti az emésztést, fogyasztása puffadás esetén és tisztítókúra alatt is ajánlott. Emellett gyomor- és bélfertőtlenítő hatással is bír. Fontos tudni azonban, hogy epehólyag- és májgyulladás esetén nem használható!

Ha baj van, forduljunk orvoshoz!

A megfelelő gyógynövények használata rengeteget segíthet szervezetünk méregtelenítésében. Fontos azonban tudni, hogy egészségünk megőrzése érdekében a megfelelő táplálkozás és a kiegyensúlyozott életvitel legalább ennyire fontos.

Abban az esetben pedig, ha ismeretlen eredetű gyomorfájdalmakat, súlyos emésztési problémákat tapasztalunk, nem szabad halogatni a problémát, és feltétlenül fel kell keresnünk a háziorvosunkat!

Az epekő nem mindig okoz görcsöt

Forrás: gyorgytea.hu