A fejtetőnktől a kislábujjunkig – a legjobb gyógynövények minden szervünkre, testrészünkre

A gyógynövények a természet patikáját kínálják nekünk, csak ismernünk kell hatásukat és elkészítésük titkait.

1. Apró csalán

A kesernyés ízű növény leveleit forrázás után teaként, de akár főzeléknek elkészítve is fogyaszthatjuk. Hosszú időn át kortyolva erősíti a tüdőt, a gyomrot, a húgyutakat, használ vérszegénység ellen. Ízületi fájdalmak kezelhetők vele, ha a frissen szedett hajtással megcsapkodjuk az érintett testrészt.
Ha tinktúrát használunk, abból napi 10-30 csepp ajánlott.

2. Ánizs

Az apró magok szélhajtó, görcsoldó, köptető és menstruációt serkentő hatásúak. Emésztési zavarok, felfúvódás ellen hatásos keverék, ha egy-egy csipet ánizsmag-, gyömbér-, kardamon- és fahéjport forralt vízbe vagy tejbe áztatjuk és étkezés után egy bögrényit kortyolunk. Egy kávéskanál összetört magot kell 1 csészényi fölforralt vízbe áztatni, lefedve. Naponta 2-3 csészével érdemes fogyasztani.

3. Árnika

Az árnikából elsősorban bőrbe dörzsölhető olajat és alkoholos balzsamot készítenek, amellyel sérüléseket, zúzódásokat kezelnek. Az olaj elkészítéséhez az árnika friss vagy száraz levelét és virágzatát meleg szezám- vagy olívaolajban kell áztatni 3 napig, majd leszűrni és egy ruhán keresztül kinyomkodni. Csak olyan sérüléseknél használatos, ahol a bőr nem szakadt fel.

4. Barátcserje

Ez a fontos „női” növény szabályozza a ciklust, enyhíti a PMS és a klimax tüneteit. Akár a menstruáció megindítására is alkalmas. Kesernyés, csípős ízű teája 3-6 g szárított, őrölt és beáztatott terméséből készül, amelyet napi 3-szor ajánlott inni. Tinktúrájából napi 10-30 csepp javasolt.

5. Citromfű

A citromfű, mivel izzasztó-nyugtató hatású, lázas állapotok kezelésére a legjobb. Kellemes íze miatt gyerekek is szívesen kortyolják a teáját, amely segíti az emésztést, és alkalmas ideges panaszok kezelésére, alvás elősegítésére is. 28 g levelet ajánlott 2 csészényi forralt vízbe áztatni és lefödni. A szükségletnek megfelelően, korlátlanul fogyasztható, akár enyhén édesítve is.

feketebodza2

Foto:pixabay.com

6. Fekete bodza

A bodzavirágot legtöbbször megfázás és influenza kezdeti stádiumában használják, kenőcse bőrbajok ellenszere lehet. Érdemes keveréket készíteni, egyenlő arányban bodzavirágból, borsmentából, cickafarokból és ¼-ed rész édesgyökérből. A keverék 28 g-ját 2 csésze forralt vízbe áztatni és 3-4 szelet gyömbérrel lefödve tartani. Két, forró bögre tea elfogyasztása és egy forró fürdő után érdemes ágyban „kiizzadni” a betegséget.

7. Fekete nadálytő

Talán a legismertebb növény a sérülések, fekélyek külső-belső kezelésére. Ugyanakkor nyálkahártya-bevonó tulajdonsága miatt a tüdő betegségeire és köhögés ellen is használják. Ismert, hogy segíti a hasnyálmirigy vércukorszintet szabályozó működését. Kívülről krémekben alkalmazzuk, belülről standard teaként, vagy napi 3×1 kávéskanál tinktúrában.

8. Fekete üröm

E növény használatos epehajtásra, görcsoldásra, idegesség és álmatlanság ellen. Bélbántalmak ellen ideális a napi 5-20 csepp tinktúra. Tea formájában 28 g növény kell 2 csésze forralt vízbe áztatni 20 percre, majd három adagban meginni. Terhesség alatt belsőleg nem ajánlott.

9. Izlandi zuzmó

Elsősorban gyulladáscsökkentő, émelygés elleni növény, ami általánosan használt a tüdő gyengeségére és felső légúti bántalmakra, különösen fekete nadálytővel kombinálva. Enyhe főzetéből megkötés nélkül kortyolgathatunk, de kapható szirup formájában is.

kamilla

Foto:pixabay.com

10. Kamilla

Ez az egyik legelterjedtebb gyógynövény, ami emésztéssegítőnek, gyulladáscsökkentőnek tartanak, de bevetik nyugtalanság, hasmenés, influenza és menstruációs görcsök ellen is. Gyerekeknek is beválik, hasfájás, fogzás idején. Forrázata a szokásos módon készül, tinktúrájából 10-30 csepp adható.

11. Kerti kakukkfű

A kakukkfüvet heveny és idült légúti megbetegedésekre, meghűlésre használjuk, de jótékony hatással bír gyomor- és bélbántalmak esetén, például felfúvódásra, hasmenésre, emésztési zavarokra. Standard forrázat formájában készül.

Foto:pixabay.com

12. Körömvirág

A fűszeres ízű növény olaja ismert sebgyógyító, hámosító, vértisztító. Kenőcs formájában gyógyítja az égési sérüléseket, enyhíti a sérülések fájdalmát, elősegíti a szövetregenerációt. Erős teája vagy forrázata kívülről alkalmazva övsömör ellen is alkalmazható. Teaként 1 kávéskanálnyit kell 1 csésze vízzel leforrázni, de ezt nem szabad terhesség alatt fogyasztani.

13. Közönséges macskagyökér

A Valeriánaként is ismert növény köztudottan jó nyugtató, altatószer, amely ugyanakkor csökkenti a görcsöket és a fájdalmat is. Teaként standard forrázatát isszuk, amely jellegzetesen kellemetlen szagú, de akár ülőfürdőt is készíthetünk belőle. Hatását növeli, ha magnézium- és kalcium készítményt is adagolunk hozzá.

14. Kukoricabajusz

Vizelethajtó, kőhajtó, gyulladáscsökkentő hatása miatt a húgyúti fertőzések és prosztatapanaszok kitűnő ellenszere. Emellett alkalmazzák a hasnyálmirigy gyulladásos betegségeire és ödémák megszüntetésére is. Szárított vagy friss kukoricabajuszból is készíthetünk hagyományos forrázatot, amiből napi 3×1 csésze ajánlott.

levendula, szárított levendula

Fotó: 123rf.com

15. Levendula

Ahogyan a kék virágú növények általában a levendula is idegerősítő, jól hat a felborult lelki egyensúlyra. Depresszió ellen keverjünk össze 1-1 rész levendulát, citromfüvet, kamillát és ½-1/2 rész édes- és gyömbérgyökeret. A teát a szokásos módon forrázzuk és napi 2-3 csészével kortyoljuk.

16. Lucerna

Páratlan erősítő és tonizáló növény, ami jó hatással van az emésztési zavarokra, segíti a fehérjék, szénhidrátok, vas és kalcium felszívódását. Napi 2-3 csésze a teájából erősítő és hízást elősegítő hatású. Hólyagfájdalmakra, a tejelválasztás serkentésére és reumás panaszokra is hatásos, de idült betegségeknél nem ajánlott a mindennapos fogyasztása.

17. Medveszőlő

A növény levele húgyúti gyulladásokra, hólyaghurutra, vesemedence-gyulladásra használatos. Hatékonyabb lehet, ha keveréket készítünk 28 g medveszőlőből, 7-7 gramm orvosi ziliz gyökérből és gyömbérből. A standard készítésű teából napi 3 pohárnyi ajánlott.

18. Orvosi szemvidító

A hűtő és méregtelenítő gyógynövény nagyszerű gyulladáscsökkentő, különösen a szemben, homlok- és arcüregben. A szokásos módon elkészített teát belsőleg és külsőleg is használhatjuk, ez utóbbihoz szükséges egy szemfürdető csésze. Kötőhártya gyulladás és minden szembetegség esetén csakis szemészorvos felügyeletével kezelhető.

pitypang, gyógynövény, gyermekláncfű

Fotó: 123rf.com

19. Pitypang

A kesernyés növény elsősorban a máj méregtelenítésére alkalmas, gyökerét vértisztítóként, gyomor – és bélfájdalmakra adagolják. Akut gyomorfájásra félóránként kell fél csészényi forrázatot kortyolni a fájdalom szűntéig. A levélből standard módon készült tea a legjobb vizelethajtó, de a fiatal levélkékből akár friss vagy párolt saláta is készíthető.

Foto:123rf.com

20. Rozmaring

Fűszerként is ismert növény, amely izzasztó, gyomorerősítő, lázcsillapító hatással is bír. Egy csésze tea – amelyhez 1 kávéskanál rozmaringlevelet 1 csésze forralt vízbe áztatunk – fejfájás esetén is beválhat. Ezt kortyolgathatjuk megfázás esetén, de külsőleg hajerősítőként is, hajmosás után.

21. Szenna

A szenna alkalmas alkalmi hashajtónak, különösen, ha a levelekből, és nem a termésből főzünk teát. Ha olyan melegítő, görcsoldó növénnyel (például gyömbérrel) kombinálva alkalmazzuk, megelőzi a székrekedés miatti görcsöket. A hozzászokás miatt azonban nem szabad túl gyakran használni, terhesség alatt pedig egyenesen tilos.

22. Tyúkhúr

Ez a mindenhol előforduló gyógynövény értékes vértisztító, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő. Belsőleg a szokásos módon készített teáját fogyasztjuk, külsőleg viszont az olajos kivonatot kenhetjük kiütésekre, ekcémára. Ehhez a friss vagy szárított és összezúzott növényt 4 napra olívaolajba áztatjuk, majd egy ruhán leszűrjük és kisajtoljuk.

23. Vérehulló fecskefű

Mivel a növény méregteleníti a májat, elsősorban májgyulladás, pikkelysömör és más bőrbetegségek esetén alkalmazzuk. Vértisztító hatása mellett az izom- és hörgőgörcsöket is enyhíti. A szárított növényből 14 grammot kell 2 csésze forralt vízbe tenni, napi 2-szer kortyolni. Tinktúrájából napi 3x 5-10 csepp ajánlott, ami enyhe szájszárazságot, szédülést okozhat.

Gyógynövényekben lehet a megoldás a poszt-covid tünetek ellen

Forrás: Napidoktor.hu