Mi az a tromboembólia?

A felületes vénák trombózisában szenvedő betegekben nagyobb valószínűséggel alakul ki a veszélyes, gyakran életveszélyes rendellenesség, a vénás tromboembólia (VTE).

A legújabb kutatások azt mutatták, hogy a felületi vénák trombózisával diagnosztizált betegek esetében, akikben ultrahangos vizsgálattal erősítették meg a vérrög jelenlétét, a VTA megnövekedett kockázatát mutatták. Az azonban nem egyértelmű, hogy a klinikailag (tehát nem ultrahanggal) diagnosztizált felületi vénás trombózisos betegek esetében is magasabb-e a VTE kockázata.

„Bár a szakirodalom jelenleg a „valódi” felületi vénás trombózis definíciójában klinikai és ultrahangos vizsgálatot egyaránt előír, a valóságban a klinikumban nem feltétlenül követik ezt a gyakorlatot. Az orvosok többsége valójában a felületi vénás trombózist a beteg felületi vénájának vörös, fájdalmas szakaszaként kitapintja, amit nem kell további vizsgálatokkal megerősíteni” – számolt be a tanulmány szerzője, Suzanne C. Cannegieter, a holland Leideni Egyetem kutatója.

shutterstock_53224036

A vénás tromboembólia véralvadási zavar, amely a mélyvénás trombózist és a tüdőembóliát is magában foglalja. Mélyvénás trombózis során vérrög képződik jellemzően a beteg lábszárának mélyvénáiban, ami tüdőembóliát okozhat, amennyiben a rög elszabadul, elzárja a tüdő valamelyik artériáját, és elvágja a vérellátást. A tüdőembólia tünetei közé tartozik az éles mellkasi fájdalom, gyors pulzus, légszomj, láz, és szélsőséges esetben hirtelen halál. A mélyvénás trombózis tünetei között is előfordulhat hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtagok nyomásérzékenysége, ezeket azonban nem mindenki tapasztalja.

Forrás: