Tájékozódj a THM-ről!

Sokaknak a THM jelenti a támpontot pénzügyi termékek választásakor, ám valódi jelentésével nincsenek tisztában, ezért félreértelmezhetik a mutatót. Az pedig, lássuk be, komoly következményekkel járhat.

A teljes hiteldíj mutató, vagyis a THM a konstrukciótól függően torzíthat, és a költségek közül sem mindegyiket foglalja magában. A THM a kölcsönnel kapcsolatban fizetendő költségeket veszi figyelembe (kamatot, egyszeri és folyamatos díjakat, költségeket). Jelzáloghiteleknél a THM tartalmazza – a fentieken túl – a fedezetül szolgáló ingatlan értékbecslésének díját, valamint az ingatlan felülvizsgálatok díját.

Ám a THM csak a hitelfolyósításig megfizetendő díjakat foglalja magában, az esetleges késedelmi kamatot, az előtörlesztési, az átutalási és a biztosítási díjat nem. A kecsegtető kölcsön, tehát távolról sem ingyenes. Maga a THM-et meghatározó 1997-es kormányrendelet is felsorolja mindazokat a költségeket, amelyeket a mutató nem tartalmaz, ám gyakran félrevezeti a hiteligénylőket.

pénzügy

Ugyan vannak jogos panaszok, azonban a legtöbb esetben a fogyasztók figyelmetlenségéből adódik a félreértés. Tény, hogy előfordul néhány banknál a devizában nyújtott hiteleinél, hogy olyan THM-et tüntet fel, amely azt feltételezi, hogy az ügyfél devizaszámláról törleszt. Ilyen esetben az átváltási jutalékot és az árfolyam-különbözetet nem számítják be a mutatóba. Ugyancsak problémát jelentenek az éven belüli hitelek, mivel a szolgáltatók sok esetben kétféle teljes hiteldíj mutatót is feltüntetnek, arra hivatkozva, hogy a törvényileg szabályozott számítás torzít.

A hitelnyújtókat is belátják, hogy a mutatónak vannak hibái, azonban arra jól szolgál, hogy az egyes termékek összehasonlíthatók legyenek egymással. A félreértések pedig sajnos nem annyira a számítási módszertanból, mint inkább az alacsony szintű pénzügyi ismeretekből adódhatnak.

Forrás: