Felkészülés a télre

Mulatságosnak hangozhat az enyhe, inkább tavasziasra emlékeztető időben a figyelmeztetés: készüljünk fel a télre! De jobb későn, mint soha, mert bizony a hó, a jég még meglephet bennünket!

Tény és való: az igazi tél hozzánk még nem köszöntött be – ez azonban sokak bánatára nem jelenti azt, hogy nem is fog. A felkészülés a télre fontos, mert ha egy nagy hóesés reggelén döbbenünk rá, mi minden nem áll készen arra, hogy ilyen időben használjuk, bizony nagyon ráfázhatunk – szó szerint.

Mielőtt beköszönt a hideg, fagyos idő, hóval és jéggel, bizonyos előkészületekre szükség van, hogy megvédjük otthonunkat ebben az évszakban. A feladatok elvégzéséhez sosincs túl korán! Jobb a megelőzés, mint aztán a siránkozás, igaz? Időt, pénzt és bosszankodást takarítunk meg! Mi kell tehát ahhoz, hogy a felkészülés a télre simán menjen?

A fűtés

Minden alkalommal, mielőtt elkezdjük használni, célszerű kihívni egy szakembert és ellenőriztetni a fűtőrendszerünk állapotát, működését. Bizonyosodjunk meg róla, hogy működik és biztonságos! Minél előbb egyeztetünk időpontot egy szakemberrel, annál hamarabb kapunk és annál gyorsabban lesz megoldva az ellenőrzés.

futes

A szakember elvégzi a karbantartást és a szokásos átvizsgálást, hogy a fűtésünk a legoptimálisabban működhessen. Ebbe beletartozik például a termosztát megfelelő működése, a szűrők működése és szükség esetén cseréje, az alkatrészek ellenőrzése és cseréje, az olajozás, a hőcserélő esetleges repedéseinek felderítése (nehogy szén-monoxid áramoljon a lakásba!).

Magunk is elvégezhetünk néhány fontos ellenőrzést: a bojler vagy kazán beindítása előtt nézzük meg, nincs-e semmilyen éghető anyag mellette tárolva. Tisztítsuk meg a környezetét, hogy a legbiztonságosabb működést biztosítsuk. A szűrőket rendszeresen tisztítsuk!

Javítja a levegő áramlását, ezzel csökkentve egyébként a fűtésszámlánkat is! Az eldobható, üvegszál szűrőket  cserélni kell, az elektrosztatikus vagy elektronikus változatokat pedig letisztítani (mosni). A piszkos szűrők akadályozzák a légáramlást, csökkentik a hatékonyságot, legrosszabb esetben a hőcserélő is túlmelegszik.

A vízmelegítő tartály alján összegyűlt üledéket vegyük ki. Az összegyűlt üledék nagymértékben csökkenti az égő hatékonyságát, sőt károsíthatja a tartály bélését, amikor erősen felmelegszik.

Ha gondunk van a fűtéssel, nézzünk utána a legkézenfekvőbb probléma-forrásoknak! Például, hogy minden a helyén van-e vagy fűtési üzemmódba kapcsoltuk-e a termosztátot

olvasosarok

Az első beindításkor figyeljünk a furcsa jelekre, szagokra, amelyek problémát jelezhetnek. Normálisnak tekinthető némi fura szag, ha a por összegyűlt a hőcserélőn, ez el fog égni első alkalommal. Jellegzetes szaga van, de ennek a szagnak el kell tűnnie a szellőztetés során. Ha továbbra is furcsa szagot érzünk, kapcsoljuk le a fűtést és értesítsünk egy szakembert az ellenőrzés érdekében!

Amennyiben a fűtés működik, győződjünk meg arról, hogy egyenletesen oszlatja el a meleget a lakásban, házban. Tekerjük fel a termosztátot magas hőmérsékletre, illetve állítsuk be minden helyiségben a radiátoron levő termosztátot, és néhány órán át hagyjuk így a fűtést. Ki fog derülni, ha valami gond van, mert akkor egyik-másik helyiség hidegebb! Így ki tudjuk ügyeskedni, hogyan célszerű beállítani a termosztátot, hogy egyformán meleg legyen minden helyiségben.

A felkészülés a télre ezzel még nem ért véget! Jó ötlet, hogy ha van ventillátorunk egy vagy akár több helyiségben – ebből nem csak nyáron profitálhatunk! Télen is érdemes használni időnként, mert keringteti a meleg levegőt, és hozzájárul a fűtésszámla csökkentéséhez

Nagyon fontos: a szén-monoxid érzékelő! Ne feledjünk el beszerezni egy szén-monoxid érzékelő készüléket, ha még nincs! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy életet menthet! Legyen jó minőségű. Ha pedig már van, akkor nézzük meg, működik-e megfelelően, cseréljünk benne elemet. Győződjünk meg róla, hogy nem lett-e a teszt gomb túlzottan benyomva teszteléskor, és ezért esetleg nem szólal meg szükség esetén a készülék!

kandallo

Padlófűtési rendszerek

Ha otthonunkra általában a hideg padló és a huzat jellemző, az egyenletes meleg érdekében érdemes megfontolnunk a padlófűtést. Meleg vizes vagy elektromos kábeles megoldás is van, az elhelyezése pedig nem olyan bonyolult

Kémények és kandallók

A felkészülés a télre azt is jelenti, hogy mielőtt a téli szezonban használni kezdenénk, természetesen a kéményt és a kandallót is ellenőriztetni kell. Szükség esetén tisztíttassuk!  Ha a kémény csatorna tisztítása elhanyagol, az tüzet eredményezhet! Ellenőriztessük, hogy a tetején a szikrafogó is jól működik-e, mert a parázs „rossz útra tévedése” szintén tűzveszélyes.

Forrás: