Ezt tedd, hogy a leander igazán hálás legyen!

A leander egyike a leggyönyörűbb nyári növényeknek, melyek kertünket díszíthetik. Fontos azonban tudni, hogy gondozzuk őket szakszerűen, hogy minél tovább szépek maradjanak.

Kevés csodálatosabb látvány van nyáron, mint néhány leander a kertben – a bokrosodó, számtalan gyönyörű virágával csábító növény a legkisebb kertet is varázslatossá teszi, akkor is, ha kevés benne a zöld terület.

A leander (Nerium oleander) a legsokoldalúbb cserjék egyike, a tengerparti, déli országokban rendkívül népszerű. Tolerálják a legszélsőségesebb körülményeket is, így a nehéz, a sótartalmú, magas pH-értékű talajt, a nagyobb mértékű megmetszést, a falról, járdáról visszaverődött napfényt, a szárazságot. Ha azonban túlságosan hideg a tél, azt nem viselik el. Hűvösebb éghajlaton, ha véget ér a meleg nyár, az olajfához hasonlóan beltérben lehet nevelni ládában, cserépben a leandert. Ha odakint 13 fok alá süllyed a hőmérséklet, be kell vinni melegebb helyre, mert fagyérzékeny. Vannak szívósabb fajták, de a hideget úgy általában nem tolerálja a növény.

leander2

A leander gondozása persze nemcsak erről szól, hogy ha hidegre fordul az idő, benn kell tartani. Az első dolog, amit a leander neveléséhez tudnunk kell: ha a leander a kertben nő, olyan helyekre ne ültessük, ahol gyerekek vagy háziállatok játszanak. A leander cserjének ugyanis minden része mérgező, sőt, az égő leander ágak, törmelékek füstje is az. Tehát, még ha a gyermek vagy az állat csak kis mennyiséget is leharap, megkóstol belőle, az sajnos végzetes lehet.

Ha a növényt gondozzuk, kesztyűben tegyük és lehetőleg hosszú ujjú felsőben, mert bőrirritációt okoz a levelekkel, virágokkal való érintkezés, sőt allergiás reakciót is kiválthat.

A leanderek tavasztól nyár végéig virágoznak – valóban lehengerlő látványt nyújtanak a cserjék, sötétzöld, hosszúkás leveleikkel és óriási „virágcsokraikkal”. Kevés ember van, aki ne csodálná meg álmélkodva. Legtöbbször rózsaszínek a virágok, de gyakori, hogy a növény fehér, piros, sárga, lazac és korallszínű virágokat hoz. A cserjék kb. 1,8 méter magasra nőnek.

Legjobban teljes napfényben nő és virágzik a leander, de a kevés árnyékot is tolerálja. Szívós növénynek tartják, általában helyrejön akkor is, ha a földre lett taposva. A károsodott részeket nyessük le a megújulásához.

A leander gondozása egyébként nem nehéz. Nem csoda, hogy még autóutak mellett is gyakran látni. Kevés odafigyeléssel is fenntartható és csodásak a virágai. A leander a kertben sem igényel akkora törődést. Noha a cserjék szárazságtűrők, legszebben akkor mutatnak, ha a száraz időszakokban öntözzük őket. De sose locsoljuk túl! A sárguló levelek arról árulkodnak, hogy túl sok vizet kapott a leander.

Amennyiben a talaj gyenge, enyhén kiegyensúlyozott műtrágya segíthet az első tavasszal. Ha ez felélénkíti, később a leander nem igényel rendszeres trágyázást.

A fiatal szárak lecsippentése és a gyakori metszés elősegíti, hogy vonzóbb megjelenésű, lekerekített cserje alakuljon ki, erősebb ágacskákkal. A sérült, károsodott részeket mindig nyessük le, formázni pedig késő ősszel célszerű a cserjét.

Forrás: