Fogamzásgátlóval a PCOS ellen

A PCOS a belszervi gondok mellett nagyon kellemetlen külső tüneteket eredményez. Ezek között a szőrösödés és a pattanások keserítik meg leginkább a hölgyek életét, a hízásról nem is beszélve.

Bár a problémát nem szünteti meg, de sok helyen olvashatjuk, hogy a fogamzásgátlók a kísérő jelenségeket enyhíthetik, vagy meg is szüntethetik. Erről kérdezzük dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját.

A policisztás ovárium szindróma a hölgyek 10%-át érintő betegség, melyre jellemző a hormonrendszer működésének zavara.

Profi mintaédrend PCOS diétához

Valóban eltünteti a tüneteket

A kellemetlen tüneteket egy jól megválasztott gyógyszerrel el lehet tűntetni.

„Egy jól megválasztott fogamzásgátló nem csak a gyermekvállalást segít időzíteni. Bár viszonylag kevés, de van hormontartalma a készítményeknek, legalábbis a többségnek, amivel hatással vannak a PCOS-re is. Nem véletlen, hogy rendszeressé teszik a menzeszt, valamint csökkentik a vele járó fájdalmat. Ezenkívül a pattanások eltűnnek, a bőr szép lesz, bár tény, hogy fogyni egyáltalán nem könnyű mellettük.”

Kezelhető vele?

Ha a fogamzásgátló eltűnteti a PCOS-el járó külső gondokat, akkor tulajdonképpen kezelhető vele a gond?

Fotó: 123rf.com


Nem „látszik” a PCOS
„A fogamzásgátló hatásai egyénileg változhatnak, hiszen minden ember más, de azt elmondhatjuk, hogy a PCOS kezelésére a jól megválasztott gyógyszer alkalmas. A kellemetlen tüneteket megszűnteti, a szőrösödés, és a pattanások eltűnnek, és ha megfelelően szedjük a készítményt, akkor a menstruáció is rendszeres lesz.” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Ha a fogamzásgátló eltűnteti a betegség nyomait, akkor meg is akadályozhatja, hogy észrevegyük azt, hogy PCOS-ben szenvedünk.

„Tulajdonképpen a jó tulajdonsága egyben a rossz is. Az, hogy a fogamzásgátló szépen kezeli a PCOS-t azt is jelenti, hogy aki hamar elkezdi használni, annál nem jelentkeznek a tünetek, vagyis a betegségre csak később derül fény, hiszen a beteg tünetmentes. Hogy ez a gond ne merülhessen fel, érdemes orvossal konzultálni, és elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat.”

Forrás: Budai Endokrinközpont