Hidegben nő a felfázás esélye

A felfázás okai sokrétűek lehetnek. Télen nem csak a megfázás és az influenza kockázata nő meg, de a hólyaghuruté is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a felfázás okai mellett a rizikófaktorokat is sorra vette.

Így függhet össze a hideg és a felfázás

A felfázásnak nevezett bakteriális húgyhólyag-gyulladás főként a nőket érintő betegség, amelynek számos rizikófaktora van. Ilyenek többek közt bizonyos fejlődési rendellenességek, a nem rendszeres vizeletürítés, közös meleg vizes medence és nyilvános WC használata, a személyes higiéné hiányosságai (a húgyutak immunvédekezésének romlása és a kórokozók elszaporodásának elősegítése miatt), hüvelyi és egyéb nőgyógyászati gyulladások, a menopauza, és minden, az immunrendszer működését gátló betegség, pszichés stressz, gyógyszer.

felfázás okai

Fotó: 123rf.com


Ezeken felül sokaknak elsősorban a hideghatás tűnik fenyegetőnek, a felfázás szó is erre az összefüggésre utal.  Norvég kutatók egy korábbi tanulmányban már bizonyították is a kapcsolatot a láb felől érkező hideghatás és a hólyaghurut kialakulása közt – erre egyébként is hajlamos nőknél. Más magyarázatok szerint annak, hogy télen gyakrabban újul ki a felfázás, az lehet az oka, hogy a hideg, száraz levegőben a szervezet hajlamosabb a dehidrációra, ami azt egyik legnagyobb rizikófaktor e tekintetben. Akármi is az oka a dehidrációnak – leggyakrabban egyébként a kevés folyadék fogyasztása – ez mindenképpen hozzájárul a kockázat növekvéséhez, ugyanis a kevesebb folyadék miatt kevesebb vizelet is termelődik, így kisebb az esély, hogy a kórokozók kimosódjanak a vizelettel.
Összességében igaz tehát, hogy a felfázásra hajlamos személyeknek télen fokozott figyelmet ajánlott fordítaniuk a folyadékfogyasztásra és a réteges, meleg öltözködésre is. 

A nők legnagyobb mumusa, amiről nem lehet eleget beszélni: a felfázás. Házi praktikák kontra orvos által felírt antibiotikum- kúra. A szakértő – Dr. Rosta Gábor – válaszol.

Felfázás, házi praktika kontra orvos – 1. rész

Mit tehetünk, ha kiújult a hólyaghurut?

  • A legfontosabb a bőséges folyadékfogyasztás. A napi 2,5-3 liter víz, tea, gyógytea kortyolgatása nem csak kimossa a baktériumokat a hólyagból, de a vizeletet is hígítja, így a vizelés kevésbé lesz fájdalmas.
  • Tegyünk melegítő párnát az alhasunkra, ami szintén enyhítheti a fájdalmat.
  • Cseréljük le a szűk ruhadarabokat (leginkább a nadrágot) szellősebbre. A szűk, testhez tapadó nadrágok és a szintetikus anyagú alsónemű ugyanis szinte magukba zárják a nedvességet, ami remek „lakóhelyet” biztosít a kórokozóknak.
  • Ha a fájdalom nem enyhül, sőt fokozódik, vagy a kiújulásra hajlamos páciens tudja, hogy nem szabadul meg a panaszaitól rövid időn belül, érdemes orvoshoz fordulni – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Első vonalban olyan antibiotikumot szoktunk felírni, amelyről tudjuk, hogy húgyúti fertőzésben általában beválik. A kezeléssel dacoló fertőzés, visszatérő és idült hólyaghurut esetén vizelettenyésztés alapján célzott antibiotikus kezelést javaslunk. Amennyiben a kivizsgálás során a hólyaghurut hátterében más betegséget is találunk, például cukorbetegséget, hólyagkővel, hólyagdaganatot, akkor annak kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik, vagy könnyebben kezelhetővé válik.

Forrás: http://www.ultrahangkozpont.hu/