Vérnyomás csökkenést okozhat a hidegfront jellegű változás

Frontátvonulás nem nehezíti a mindennapjainkat, de a magasban észak felől hidegebb levegő áramlik a Kárpát-medence fölé, ezért azok, akiknek a neuro-hormonális rendszere nem működik „olajozottan”, hidegfront jellegű változásokat tapasztalhatnak.

Hidegfront és napsütés

A hidegfront jellegű légköri változás hatására előfordulhat fejfájás, migrén, nehézkes gondolkodás, vérnyomás csökkenése. Ezért a közlekedésben résztvevők fokozottabban figyeljenek!

Az ország legnagyobb részén gomolyfelhős időre számíthatunk többórás napsütéssel, keleten lehetnek felhősebb tájak. Néhol (elsősorban a Nyugat-Dunántúlon, a Duna-Tisza közén és a keleti határ mentén) alakulhat ki futó zápor. Az északi szél nagy területen megerősödik, sőt a Dunántúl jó részén és északkeleten viharos széllökések is lesznek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +5 fok között várható, de elsősorban a nógrádi és borsodi völgyekben ennél hidegebb lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 fok körül alakul.

idojaras2

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

Változóan, szombaton és hétfőn többször erősen felhős lesz az ég, a legtöbb napsütés pénteken valószínű. Kisebb eső, zápor elszórtan kialakulhat.

Jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 mm) az ország területén nem lesz.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet +2, -3 fokról 1, 6 fok közé emelkedik. A legmagasabb nappali hőmérséklet eleinte 8, 13, az időszak második felében 12, 17 fok között alakul.

A hőmérséklet napi középértéke és eltérése a sokévi átlagtól (Budapest külterületén):

2016. március 22. 7,5 °C +0,8 °C

1871 óta ezen a napon Budapesten előfordult legmagasabb hőmérséklet: 25,4 °C (1974) legalacsonyabb hőmérséklet: -8,2 °C (1976)

Az időjárási helyzet Európában

Mediterrán ciklon örvénylik Olaszország felett, emiatt a Földközi-tenger menti területeken erősen felhős vagy borult az ég, és sokfelé esik az eső. A ciklon előoldalán ugyanakkor dél felől meleg levegő áramlik Görögország fölé, ahol 20 és 25 fok között alakul a csúcshőmérséklet. Ugyancsak egy-egy ciklon örvénylik Izland, Svédország és Dél-Oroszország feletti középpontokkal, emiatt a kontinens északi felén is sok a felhő és több helyen havazik.

A hőmérséklet napközben a Brit-szigeteken 8 és 14, Svédország déli részén 6, 10, a Kelet-európai-síkságon általában +1 és -4 fok közé emelkedik. A Kárpát-medence időjárását csütörtök estig előbb a már említett mediterrán ciklon melegfronti felhőzete és csapadékzónája, majd a ciklon hátoldalán hazánk fölé áramló száraz, hideg levegő alakítja.

Forrás: met.hu