Új őssejtfeldolgozási eljárást szabadalmaztat a KRIO Intézet

Az eljárással az eddiginél nagyobb mennyiségben nyerhetők ki őssejtek a gyermek születésekor, javítva ezzel az őssejtterápia eredményességét egy esetleges későbbi felhasználás során.

A köldökzsinór szövetben található kötőszöveti – úgynevezett mesenchymális – őssejtek feldolgozására és tárolására vonatkozó szabadalmat nyújtott be a KRIO Intézet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalába.

Az egyedülálló módszer jelentősége, hogy a ma bevett módszerekhez képest nagyobb mennyiségben és jobb minőségben képes őssejteket kivonni a köldökzsinór szövetből a gyermek születésekor. Az eljárás így segítheti az őssejtterápia eredményességét egy későbbi esetleges felhasználás során.

A KRIO Intézet, Magyarország legnagyobb őssejtbankja éppen 15 éve kezdte meg tevékenységét, amely kezdetekben kizárólag a köldökzsinórvérből nyert őssejtek feldolgozását és tárolását jelentette. 2011-ben ez az alaptevékenység egészült ki kötőszöveti, mesenchymális őssejtek tárolásával. Ez utóbbi, ma már általános eljárás hatékonyságát sikerült jelentősen fokozni az új módszerrel.

A kötőszöveti őssejtlevétel jelentőségét az adja, hogy ezeket az őssejteket egyre gyakrabban alkalmazzák a klinikai terápiában, részben a köldökzsinórvér eredetű őssejtekkel végzett terápia eredményességének javítására, részben azért, mert ezek a speciális őssejtek képesek bármilyen más sejtté, szövetté átalakulni, legyen szó akár porc-, csont-, vagy zsírszövetről.

ossejt7

Kihasználván immunszupresszív hatásukat sikeresen alkalmazták már őket súlyos GvHD (Graft-versus-host disease = A GVHD az átültetett szövet immunreakciója a befogadó szövettel szemben) kezelésében, valamint más forrásból származó őssejtek transzplantációs hatékonyságának növelésében. A kötőszöveti őssejtek a regeneratív medicina legizgalmasabb területét jelentik manapság.

A most szabadalmaztatásra benyújtott, nemzetközileg is egyedülálló eljárásnak köszönhető, hogy tavaly a KRIO Intézet biztosíthatta az őssejteket az első olyan őssejt-transzplantációhoz Közép-Európában, amelyben kötőszöveti őssejteket használtak fel.

Magyarországon 2010-ben használtak fel először privát őssejtbankban – a KRIO Intézetnél – tárolt mintát egy gyermek gyógyítására. Azóta további két sikeres beavatkozásra is sor került szintén az Intézetben tárolt minták felhasználásával.

Forrás: