Új mutáció gyorsította fel a koronavírus terjedését

Könnyebben átadható a fertőzés

Az a vírus, amely a Covid-19-et, vagyis a koronavírus betegséget okozza, nem ugyanaz a törzs, amely először jelentkezett Kínában. Egy új tanulmány szerint enyhén változott, s ez a mutáció fertőzőbbé vált az emberekre nézve.

Az eredetivel összehasonlítva az a törzs, amely fertőzi az embereket – a 614G – magasabb vírusterheléssel rendelkezik az orrban és a torokban, noha a páciens nem látszik betegebbnek. A koronavírus maga azonban sokkal fertőzőbb másokra nézve. 

Ralph Baric, PhD, a Chapel Hill-i Észak-Karolniai Egyetem epidemiológia, mikrobiológia és immunológia professzora elmondta: az új törzs megváltoztatja ún. tüskefehérjeit – a külső héj régióit, amelyek az emberi sejteken telepednek meg és megfertőzik őket. A változás sokkal hatékonyabb ragadozóvá teszi a vírust. Könnyű átadni egyik sejtről a másikra a szervezetben, mivel magát másolja, igencsak dühödt tempóban. 

Fotó: 123rf.com

Baric kísérletei segítenek megmagyarázni, miért terjedt el világszerte a 614G törzs, mely először 2020 februárjában jelent meg Európában.

A vírus valószínűleg kikerült a denevérekből, s vadonatúj emberi gazda populációt fedezett fel. A világon senkinek sincs immunvédelme ezen koronavírus ellen, ezért az emberek elsődleges célpontok lettek. A genetikai előnyökkel rendelkező vírusok, melyek képesek gyorsabban lemásolni magukat és nagy tempóban ugrálni a gazdatestek között, olyan verziók, amelyek túlélik és továbbterjednek. A legversenyképesebb vírus abban a tekintetben, hogy fenntartja önmagát – magyarázta Ralph Baric.

Az új tanulmány alátámasztja a Bette Korber (PhD) szakember vezette tudóscsoport korábbi kutatásait, melyeket az új-mexikói Los Alamos Nemzeti Laboratóriumban végeztek. Ez a csoport vette először észre az új koronavírus-törzs gyors terjedését, s megkérdőjelezte, nem lehetséges-e a vírus olyan irányú fejlődése, hogy az emberek között könnyebben átvihető legyen. Új kísérletek során az új, mutáción átesett 614G törzzsel fertőzött állatok sokkal gyorsabban adták át a vírust az egészséges állatoknak, mint az eredeti törzzsel fertőzöttek.

A madisoni Wisconsini Egyetem kutatói tanulmányuk során 16 hörcsögöt fertőztek meg a SARS-CoV-2 vírussal. Nyolc hörcsög az új 614G törzzsel fertőződött meg, nyolc másik pedig az eredetivel, amelyet először Kínában azonosítottak. Minden fertőzött hörcsögöt egy egészséges mellé raktak: válaszfal választotta el őket, de ugyanazt a levegőt szívták. A kísérlet második napján a 8 egészséges hörcsögből 6 beteg lett, a 614G törzzsel fertőződött meg. Eközben azok az egészséges állatok, akiket a koronavírus eredeti verziójával fertőzött hörcsögtársaik mellé tettek, egészségesek maradtak. Az eredeti törzs végül megbetegítette őket is, de további 2 napot vett igénybe, mire ez megtörtént. Ez azt jelenti, hogy a mutáció, melyen az eredeti vírus átesett, valóban felgyorsította annak terjedését. 

Baric és kutatócsapata arra is kíváncsi volt, vajon a vírus szerkezetének változásai befolyásolják-e a jövőbeni terápiák – köztük egy oltóanyag – hatását is, mivel az összes fejlesztés alatt álló kezelést úgy tervezték, hogy az eredeti vírust vették figyelembe.  A szakemberek a COVID-19 fertőzéseket túlélő emberek véréből kivont antitesteket tesztelték az új és a régi törzseken, ám nem találtak jelentős különbséget abban, hogy ezek az antitestek mennyire működtek jól a vírus semlegesítésében.

Fotó: 123rf.com

Ez jó hír – mivel arról árulkodik, hogy azok az emberek, akik az eredeti törzs fertőzéséből felépülnek, némi védelmet élvezhetnek az új törzzsel szemben. Baric és csapata azokat az antitesteket is tesztelte, amelyeket azért fejlesztenek ki, hogy passzív immunitást biztosítsanak az embereknek a vírussal szemben. Úgy tűnt, ezek is jól működnek. 

“Az oltások tehát, amelyek mind az eredeti kínai törzsön alapulnak, jó immunválaszt eredményeznek, amely megvéd e törzs ellen, ami jó hír” – mutatott rá Ralph Baric

Miközben a jelenlegi kezeléseket és a megelőzésre tett erőfeszítéseket nem befolyásolja lényegesen a vírus ezen változása, a mutáció kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban: milyen gyorsan alakulnak ki új törzsek, s vajon ezek egyike okozhat-e problémát a jövőben – tette hozzá a kutató.

A koronavírusok – mint csoport -, rendkívül stabilak. Rendelkeznek egy speciális molekulával – a neve korrektor -, amely biztosítja a vírus megfelelő másolását. E korrektor miatt a koronavírus új törzseinek megjelenési sebessége némileg meglepő volt az őket tanulmányozó tudósok számára. 

Az egyik fejlemény, amelyet Baric és más tudósok jelenleg közelről tanulmányoznak, az új törzsek megjelenése Dániában és Hollandiában levő nyércfarmokban – ezekről ugyanis kimutatták, hogy fertőzik az embereket. Folyamatban van annak megerősítése, hogy ezen törzsek közül legalább egy – az úgynevezett 5-ös klaszter vírus – elegendő változást tudott kifejleszteni a tüskefehérjéiben, amellyel el tudja kerülni az oltás hatását. A kutatást azonban Baric szerint ellenőrizni kell. A korai munkák azt sugallják, megváltozott a vírus, hogy hatékonyabban megfertőzhesse a nyérceket, s megtartsa képességét az emberek megbetegítésére is. 

“Amikor egy vírus úgy fejlődik, hogy lehetővé váljon keringése egy állatfajban nehezebb lesz kiirtani a vírust” – fogalmazott Ralph Baric. 

A szakember hozzátette: amennyiben ez a koronavírus továbbra is átadódik a nyércek körében, s Dániában mindenkit beoltanak, kivéve az állatokat, a vírus fennmaradna, míg nem talál új gazdatesteket, jellemzően kisgyermekeket, s ismét visszajut az emberek közé. Ezért a nyércfarmokon további lépések megtétele szükséges, legrosszabb esetben, a vírus terjedésének megfékezése érdekében az állatok elpusztítása sem kizárt. 

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php