Új megoldás: Testprotézis!

A Duke Egyetem kutatói egy olyan teljes testen alkalmazható protézist alkottak, melynek segítségével a sérülés következtében mozgásképtelenné vált emberek újra képesek járni, derült ki a Nature magazin legújabb számából.

Dr. Miguel Nicolelis, az észak-karolinai Duke Egyetem munkatársa és nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoportja bejelentette, hogy a majmokon végzett kísérletüknek köszönhetően egy óriási lépést tettek afelé, hogy a baleset következtében lebénult emberek újra járni tudjanak.

Dr. Nicolelis és a Brazíliából, Svájcból, Németországból és az Egyesült Államokból érkezett mérnökökből, idegtudósokból és fiziológusokból álló szakértői csoport egy külső csontvázhoz hasonló, mozgást segítő protézist hozott létre.

A forradalmi kísérlet során a tudósoknak sikerült érzéseket szállító elektromos ingerületeket küldeniük közvetlenül kísérletben résztvevő majmok agyába, melynek következtében a majmok különbséget tudtak tenni a sima és érdes felületek között, úgy hogy csupán „virtuálisan” érzékelhették a különböző textúrákat. Az érzések ugyanis nem az állat ujjainak végéből származtak, hanem speciálisan kódolt elektromos áramlatokból, melyeket négy hajszálvékony rostszálon keresztül egyenesen a majmok agyába vezettek.

go88e6ta4

 

Egy gerincsérült ember esetében az agyba jutatott rendszerezett elektromos információk alapján a páciens gyakorlatilag visszakaphatja az érzékelési képességét. A szükséges érzékelési visszacsatolás biztosításával a speciális protézist viselő páciens akár egyenetlen, vagy akár csúszós talajon is képes lehet járni.

Dr. Nicolelis elmondása szerint, amikor már embereken is alkalmazni fogják a forradalmi testprotézist, a páciensek nemcsak hogy gondolatuk segítségével lesznek képesek mozogni, de a páciensek olyan természetes módon tudják majd a protézist használni, mintha az valóban testük meghosszítása lenne.

Forrás: