Távoli diagnosztika akár a közeljövőben

Rádiófrekvenciás betegadat azonosítók, távolsági műtétek robotokkal, automatikus adatrögzítő ágyak – ez az orvoslás jövője.

A gépek folyamatosan rögzítik és továbbítják a páciensek adatait a központi operatív szervercentrumba, ahol az orvos másodpercek alatt hozzáfér akár több éves kortörténethez is. Mindez nem sci fi, hanem megvalósult betegápolás az amerikai Houstonban. ?Amikor magamhoz tértem, egy túlméretezett szőnyegtisztítóra emlékszem, amelynek karjai dolgoztak körülöttem, a képernyőjén és egy mikrofon közvetítésével kommunikálhattam a személyzettel? ? számol be tapasztalatairól Katherine Thomas, aki 19 nap töltött az intenzív osztályon a Metodista Kórházban. ?Tény, hogy az állandó felügyelet érzése sokkal megnyugtatóbb volt számomra, mint ha egy kiszolgáltatott betegtárssal múlattam volna az időt ?? emlékszik issza a válságos napokra a ma már gyógyult ember.

A robotok jelenléte nem számít különlegességnek a fejlett kórházakban, azonban a bőr alá ültethető azonosító és a beteg legfontosabb adatait tartalmazó chip még a kísérleti szakaszban van. A csúcstechnológia alkalmazása a gyógyításban nem csupán gazdaságossági kérdés (bár a beruházások költségei igen jelentősek), hanem szerepük van a betegek gyógyulási tudatának erősítésében is.9094?Az emberi hibatényezők kockázata minimalizálható, és a klinikai beavatkozásokon túl elősegíti az otthoni gyógyulás ellenőrzését is. 2015-re az egészségügyi ellátás a kórházi bennfekvésekből az otthonokba tevődik át, vagyis a saját életkörnyezetben a korszerű gépek közvetítésével sokkal gyorsabban gyógyulhat majd a beteg?? hangsúlyozta Kaiser Permanente, a Garfield Egészségügyi Innovációs Központ  vezető munkatársa. A telemedicina segítségével elvégezhető távmonitorozás már túl van a kísérleti szakaszon, több fontos élettani funkció ugyanis egy karóra méretű készüléken elvégzi a fárasztó és monoton emberi adatvételi munkákat. Egy ilyen készülék többek között ellenőrzi a vérnyomást, a szív működését, a vér oxigénszintjét és más adatokat, és automatikusan továbbítja az orvosi központba.

Michigan államban több mint harminc kórházban alkalmaznak robot technikát és diagnosztizálnak távolból, gyakran életmentő szituációkban. Az InTouch Health vezetője, aki részt vesz a robottechnológia kidolgozásában és alkalmazásában, elmondta, hogy az általános hasi eljárásokban, az epehólyag eltávolítása során a robot-sebész dolgozik a szikével, de alkalmazzák ezt az eljárást a szív-és prosztatarák sebészetben és nőgyógyászati szakterületeken is. Kétségtelen a csúcstechnológia előnye a beteggyógyításban, azonban a hagyományos személyes kapcsolatot még a legfejlettebb robot sem fogja pótolni.

Információ: U.S.News Helath.

Forrás: