Segítség a Williams szindrómában szenvedőknek

A Magyar Williams Szindróma Társaság konferenciát szervez a Szárnypróba projekt zárásaként. A projekt során 14-35 év közötti Williams szindrómával vagy más hasonló fogyatékossággal élő fiatalnak volt lehetősége az innovatív terápiás program kipróbálására önkéntes segítők bevonásával.

Az egyhetes program keretében a fiatalok, önkéntesek és szakemberek segítségével többféle munkakörben kipróbálhatták magukat: kertészkedés, erdőgazdálkodás, állatgondozás, kreatív tevékenységekben, miközben önellátási képességeik fejlesztésére is nagy figyelmet fordítottak. A program fontos része a helybeli lakosokkal való közvetlen kapcsolatok kialakítása, így a projektnek otthont adó Szabadszállásra is gyakran tettek kirándulásokat pl. cukrászda, bolt, posta, városnap, piac ahol a saját zsebpénzzel való gazdálkodást is gyakorolhatták a fiatalok.

A program célja volt az iskolából kikerülő fogyatékkal élő fiatalok (és családjaik) önálló életre és a munka világára való felkészítése 2×7 napos tábor keretében. Cél továbbá stratégiai fontosságú partnerségek kialakítása a résztvevők lakóhely szerinti ellátói és az egyesület között, melyek lehetővé teszik, hogy a célcsoport otthonához közel is elinduljanak a mintaprojekt alapján hasonló programok.

 

tanul

 

A program megszervezését a fogyatékkal élő személyek és családjaik halmozottan hátrányos helyzete indokolta. Bár az esélyegyenlőségi és társadalmi integrációs kezdeményezések egyre nagyobb teret kapnak, eme csoportok mindennapi életminőségének javulását így is nagyban korlátozza és rontja az állapotukból, képességeikből adódó lehetőségek kiaknázatlansága. Különösen nagy problémát jelent az iskolából kikerülő, a munka világában elhelyezkedni nem tudó sérült fiatalok magas száma. Bár képesek lennének termelő, értékes munkára nehéz, sok esetben lehetetlen a speciális szükségleteik és igényeiknek megfelelő támogató környezetet találni számukra. Ennek következtében sajnos az állam által nyújtott támogatásokra és segélyekre szorulnak, legtöbbször az idősödő, egyedülálló szülők tartják el őket.

Fülöp Attila az Emberi Erőforrások Minisztériuma Család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkáraként köszöntőbeszédében elmondta: Magyarország az elmúlt időszakban számos intézkedést tett a fogyatékos emberek társadalmi integrációjának előmozdítása érdekében. Ezek körében kiemelendő, hogy átalakítottuk a rokkantsági és rehabilitációs ellátások teljes rendszerét. Ezzel az volt a célunk, hogy a fogyatékos emberek közül is mindazok, akik dolgozni akarnak, azok dolgozhassanak. Ezt a kormányzati törekvést jól szolgálta a most lezáruló projekt, melynek során a Williams szindrómás fiatalok is megismerkedhettek a munka világával, a hasznos munkavégzés örömével. Magyarország kormánya úgy tekint a fogyatékos emberekre, mint akik kisebb-nagyobb segítséget igényelnek ugyan, ám, ha ezt megkapják, képesek a társadalom hasznos tagjaként viszonylag teljes életet élni."

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.