Oszlassuk el a tévhiteket! – Nemzeti rákellenes kampány

A Magyar Rákellenes Liga 1993-tól minden évben Nemzeti Rákellenes Napot szervez április 10-én dr. Dollinger Gyula (1849-1937) sebészprofesszor születésnapján, akinek a nevéhez fűződik a dohányzás és a rák összefüggéseinek hangsúlyozása, valamint a rákregiszter létrehozása.

A civil szervezeteknek jelentős szerepük van abban, hogy a rákbetegség körül levő mítoszok és valótlanságok helyett az igazságot is megismerhesse a hazai közvélemény. Hangsúlyozták az idei nemzeti rákellenes konferencia résztvevői, akik beszámoltak az ország számos településén végzett nélkülözhetetlen ismeretterjesztő tevékenységeikről.

Prof. dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga vezetője szerint munkájuk kiegészíti a kor rémisztő betegsége gyógyítónak, az onkológus orvosoknak és mindazon szakembereknek az áldozatos munkáját, akik kapcsolatban vannak ezzel a kórral. A neves professzor bemutatta a közelmúltban, a Libri kiadásában magyarul is megjelent, a Betegségek betegsége – Mindent a rákról című Pulitzer-díjas könyvet, melyből egy idézetet felolvasva a résztvevők közfelkiáltással megszavazták: ahogy egykor az amerikai civil szerveződésű társaik nyílt levelet írtak Nixon elnöknek,  a betegség ellen küzdelemhez kérve a segítségét, ezt kívánjak tenni Magyarországon is.

rakellenes_nap

Úgy gondolják, a kormány kiemelt feladata és felelőssége a rákkal, főképpen a megelőzéssel kapcsolatos feladatok támogatása, amelyhez a területen élő civil  kezdeményezésű szervezetekre és aktivistákra is lehet számítani.

Miközben orvosok hegyeket mozgatnak meg a betegeik gyógyulása érdekében, a prevencióval számos ember élete lehetne megmenthető, a meglevő kor fájdalma enyhíthető.

Átadták az év onkológusa díjat is, amelyet minden esztendőben a betegek választanak meg. 2013-ban dr. Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkoterápiás Klinikájának osztályvezető főorvosa kapta a rangos társadalmi elismerést.

Forrás: