Mitől fáj Steven Tyler lába?

“Walk this way” (Így járj!) – üvölti Steven Tyler, az Aerosmith zenekar frontembere azonos című dalában, de érdemes kétszer is meggondolni, valóban utánozni akarjuk-e a mozdulatait.

Energikus színpadi mozgása ugyanis valószínűleg olyan lábfej rendellenességet okozott neki, ami teljesen eldeformálta a lábujjait.

Nemrégiben olyan fényképek jelentek meg Tyler lábáról, amelyeken az látszik, hogy második lábujja ráhajlik a nagylábujjára, a többi lábujja pedig e felé hajlik. Több műtét után is kínzó fájdalmakat tapasztal, többek között ezért vállalta a szereplést az American Idol tehetségkutató zsűrijében, hogy egy kicsit pihenhessen. Az énekes lábujjainak deformitását állítása szerint Morton-féle neuróma okozta.

A Morton-féle neuróma a lábfej olyan rendellenessége, amely többnyire a harmadik és a negyedik lábujj közötti idegeket érinti. Két ideg találkozik itt, amelyek beszorulhatnak az ínszalag alá, ettől a beteg furcsán mozog járáskor, futáskor vagy táncoláskor. Az idegek megvastagodnak, ami fájdalomhoz és duzzanathoz vezet. A betegek arról panaszkodnak, hogy járáskor olyan érzést tapasztalnak, mintha egy kavicsra lépnének. Az érintettek a fájdalom kezdetét bizonyos lábbelik viseléséhez kapcsolják.

A Morton-féle neuróma pontos kóroka nem ismert, de az orvosok abban egyetértenek, hogy a kényelmetlen lábbeli viselése növeli a betegség kialakulásának kockázatát. A futók, a balett táncosok, a kosárlabdázók és a röplabdázók nagyobb valószínűséggel tapasztalják meg a rendellenességet, és a nőkben tízszer nagyobb valószínűséggel alakulhat ki, mint a férfiakban.

StevenTyler_4000

Kezelését több módszerrel is végezhetik. Többnyire nem szteroid gyulladáscsökkentőt, például ibuprofent vagy naproxent írnak fel a duzzanat és az irritáció csökkentésére. A betegek 80 százalékának az ortopéd cipőbetétek is használnak, de ha ez kudarcot vall, fizikoterápiával és kortikoszteroid injekcióval enyhülés érhető el.

A szakértők szerint az idegek műtéti úton történő eltávolítása, amin Tyler állítása szerint átesett, a legvégső lehetőség. A beavatkozás a betegek 85 százalékában sikeres, és a páciensek néhány héttel a műtét után újra élvezhetik lábuk normális működését.

Azok után, hogy az Aerosmith frontembere évekig szaladgált a színpadon rossz cipőkben, nem csoda, hogy Morton-féle neurómája lett. A rocksztárt nem kezelő szakértők azonban egyöntetűen úgy vélik, hogy deformitása nem Morton-féle neuróma eredménye. Tyler második lábujja valószínűleg már a rendellenesség kialakulása előtt is a nagylábujján feküdhetett, esetleg ritka mellékhatásként a műtét következtében alakulhatott ki. Amennyiben ez utóbbi a helyzet, neurómája az első és a második lábujjak között jelentkezett, ami ritkábban fordul elő.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: