Lóhús riadó Európában – Készenlétben a magyar hatóság!

A lóhúst tartalmazó, marhahúsosként jelölt fagyasztott élelmiszerek ügyében eddig Magyarországra irányuló szállítást nem jeleztek – közölte a napidoktor.hu kérdésére február 14-én az alig egy esztendeje létrejött új intézmény, a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (NÉBIH).

KATTINTS IDE a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatallal készített TELJES  napidoktor.hu interjúért!

Folyamatosan figyelemmel kísérik az Európai Unió tagállamai által működtetett, élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors riasztási rendszeren (Rapid Alert System for Food and Feed) közzétett adatokat, és azonnal tájékoztatják a fogyasztókat az élelmiszer-biztonságot érintő eseményekről, az európai „lóhús botrány” esetében is.

A dühös fogyasztók és becsapott vásárlók felháborodásának legfájóbb következménye lehet a bizalom megrendülése az európai élelmiszer feldolgozókban és -kereskedőkben. Már ha nem lesz súlyosabb egészségügyi vonzata annak, hogy az elfogyasztott lóhúsban talált méreganyag súlyos károsodást okoz valamelyik fogyasztóban. A hatóságok feladata a megfelelő szabályozások kialakítása és azok következetes ellenőrzése. Kiváltképpen a mai időkben, amikor az európai országokban úgy mennek keresztül-kasul a legkülönbözőbb élelmiszerek, például a lóhús esetében a vágóhídtól a vásárlók szatyráig, hogy bizony ennek az útnak a követése sajátos szaktudást igényel.

lo2

Európában nemzetközi élelmiszerlánc hatóság igyekszik az országok közötti élelmiszermozgásokat szabályozni és figyelemmel kísérni, míg Magyarországon a NÉBIH dolga a fogyasztók biztonságos élelmiszerekkel való ellátásának figyelemmel kísérése, a kiszolgáltatottságuk csökkentése. A termőföldtől az asztalig megközelítésben végzik a munkájukat, az élelmiszerek útját nyomon követve vizsgálódnak, országos illetékességgel operatív ellenőrzési feladatokat is ellátnak.

Erre a feladatra jött létre ősszel egy központi ellenőrzési csoport, amely a hivatal teljes hatáskörében hajt végre ellenőrzéseket olyan kiemelt ügyekben, ahol csalás, hamisítás, nagyszámú fogyasztó egészségének veszélyeztetésének gyanúja merül föl. 2012-ben 77 élelmiszer eredetű megbetegedés esemény gyanúját jelentették, 1327 megbetegedéssel, amelyek mindig soron kívüli, azonnali helyszíni- és laboratóriumi vizsgálat alá estek.

A kivizsgálások alapján ebből 31 esemény bizonyult valóban élelmiszer eredetűnek, az összes megbetegedettek száma 790, közülük 119 beteg került kórházba. A tömeges méretű – azaz egyidejűleg 30 főt meghaladó – események száma (11), azonos a 2011. évi adattal. Legtöbb megbetegedés a közétkeztetésben történt (21 esetben 589 fő). Élelmiszeripari- ill. kistermelői terméktől élelmiszer eredetű megbetegedés nem fordult elő.

hus15

A NÉBIH laboratóriumai folyamatosan készen állnak – többek között – azoknak a vizsgálatoknak az  elvégzésére, amellyel megállapítható, hogy az élelmiszerekben felhasznált hús milyen állatfajból származik. A hús-ügy kapcsán országszerte szúrópróbaszerűen ellenőrzi az érintett termékeket, az első beérkezett minták vizsgálata folyamatban van.

A megyei kormányhivatalok alá tartozó élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóságokat – melyek feladatkörébe tartozik az illetékességi területükön tevékenykedő élelmiszer-forgalmazó létesítmények terv szerinti és ad hoc hatósági ellenőrzése – körlevélben értesítette a nemzetközi eseményekről, felhívva ezzel a figyelmet a fokozott ellenőrzésre.

Ingyenes telefonvonalat is működtet, ahova az élelmiszerlánc-biztonsággal kapcsolatos közérdekű panaszokat, az élelmiszerek forgalomba hozatalát érintő informatív jellegű tájékoztatást, kéréseket és egyéb megkereséseket lehet bejelenteni. A bejelentéseket a  minden esetben kivizsgálják.

KATTINTS IDE a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatallal készített TELJES  napidoktor.hu interjúért!

Forrás: