Kezes lábas istenke

Az egyik legszegényebb indiai államban négy lábbal és négy karral született kisfiúhoz zarándokok érkeznek, hogy megcsodálják.

Súlyos testi fogyatékossága, melyet a szülei műtéttel szeretnének helyreállítatni, valóságos vallási ikonná tette a kisfiút, akit a környékbeli hinduk a sok végtagú Visnu istenhez hasonlítanak.

?Egyesek pénzt, gyümölcsöt vagy édességet adnak nekem. Időnként még virágot is kapok tőlük? ? mondja az északkeleti Bihar állam fővárosától, Patnától 125 kilométerre fekvő Belhari faluban élő kisfiú.

Támogatói szerint a fiú helyzete igen ritka, de jól megvilágítja a fogyatékosság félreértettségét Indiában, valamint az orvosi ellátás hiányát a defektusokkal született emberek számára, különösen a vidéki területeken.

?Néhányan összekulcsolt kézzel hajlongnak előtte, mások istenként érintik meg, megint mások pedig pénzt vagy édességet ajándékoznak neki isteni áldásért cserébe? ? nyilatkozta az AFP hírügynökségnek édesanyja, Indu Devi. Elmondta, hogy harmadik gyermekének életben maradása nagyon meglepte a helyi orvosokat és a falu véneit, akik nem sok reményt tápláltak azt illetően, hogy a csecsemő túléli születését.

Indiában sok csecsemő, aki hasonló szintű testi fogyatékossággal születik (felesleges végtagjait a mellkasánál hozzá csatlakozó élősködő ikerpárjának köszönheti) már a szülés alatt életét veszíti, vagy egyike lesz az Indiában mélyen elhallgatott csecsemőgyilkosságoknak.

Édesapja, Viresh Paswan, a harmincas éveiben járó, alsó kasztbeli építőipari munkás elmondta, hogy igazság szerint kényelmetlenül érzi magát a jóakaratú zarándokok miatt, akik Deepakot vallásuk tárgyának tekintik.

?Nem szívesen keresnék pénzt azzal, hogy hagyom imádni a fiamat? ? nyilatkozta az interjúban Paswan. ?Csupán azt szeretném, ha műtéttel megszabadítanák a fiamat a rendellenes testrészeitől, hogy normális teste legyen.?

Van némi remény, bár egyelőre semmi sem történt.

Az egyik helyi politikus, Dadan Pahalwan meghívására a család nemrégiben Patnába utazott, hogy vizsgálatokat végezhessenek a fiún a patnai egyetemi kórházban. Paswant egy másik nyolc végtaggal született bihari kislány, Lakshmi Tatma története is bátorítja, akit 2007-ben Bangalore városban sikeresen megoperáltak. A kislányt is isteni hatalommal rendelkező gyermekként kezelték szülőfalujában egészen addig, amíg a Sparsh kórházba nem került, amely átvállalta a műtét 50 ezer dolláros költségét. Különleges története világhírt hozott számára, és a kislány dokumentumfilmek és újságcikkek főszereplőjévé vált a világ minden országában.5601?Hallottam, hogy Deepakhoz hasonlóan egy hasonló élősködő ikertestvérrel született kislányt sikeresen megműtöttek. Most ugyanezt remélem a fiamnak is? ? nyilatkozta az édesapa.

Deepak életét a végtagok extra súlya is megnehezíti, ami azt jelenti, hogy nem tud játszani két egészséges, 10 és 11 éves testvérével, vagy a többi gyerekkel, akik közül néhányan csúfolják is. Fájdalmai is vannak, és irritáció illetve bőrfertőzések is megjelennek ujjain és parazita ikertestvérének aszott karjain.

?Néhány gyerek direkt megszorítja az ikertestvéremet, hogy a fájdalomtól felkiáltok? ? meséli Deepak.

Shantha Sinha, a gyermekek jogait védő indiai nemzeti bizottság elnöke elmondta, visszataszítónak találja azt az elképzelést, hogy Deepakot vallási idolként kezeljék. A vele kapcsolatos bánásmód jól mutatja, mennyi mindent kell tennie Indiának annak érdekében, hogy növelje a fogyatékossággal kapcsolatos tudatosságot, és minden rászoruló számára biztosíthassa az orvosi ellátást.

?A jogi keret kezd kialakulni, de még ennél is fontosabb lenne a társadalmi felkészültség. Az aggályoknak és az együttérzésnek is el kell érkezniük? ? nyilatkozta az elnök.

Az esetet országos szinten elsőként bemutató Mail Today bulvárlap hatalmas képet közölt le, mely felett a következő szalagcím volt olvasható: ?Ehhez legyen gyomrod!?

India aláírta a fogyatékkal élő emberek jogairól szóló ENSZ egyezményt, amely egyenlő bánásmódot és jogokat ígér a fogyatékossággal élőknek, az indiai parlament pedig saját törvényt is elfogadott a fogyatékossággal kapcsolatban. Amint azonban Indiában gyakran előfordul, óriási szakadék tátong a jogokat és védelmet ígérő törvények és azok betartatása között.

Forrás: