Kérdezze meg gyógyszerészét

Kérdezni nem kötelező, de tanácsos. Nemcsak a hagyományos gyógyszerek esetében, amelyek mellékhatásairól a szakember tudhat többet, hanem minden egyéb készítmény esetében, amelynek legalább az összetétele ismert.

Ebből tud ugyanis következtetni hatásra és ellenhatásra a szakember. Miközben elárasztják a hazai piacot a különböző, kétes összetételű gyógyszernek nem minősülő pirulák, tabletták étrend-kiegészítők, egyre nagyobb felelősség hárul a valódi szakemberekre. A gyógyszerészekre, akinek a tudása és tapasztalata semmivel sem pótolható.

„A patika nem gyógyszerbolt, hanem egészségügyi intézmény, a gyógyszerész pedig nem boltos, hanem diplomás egészségügyi szakember” – hangsúlyozza a Patika Magazin márciusi számában dr. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi kamara elnöke.

Nem véletlen, hogy ennek a szakmának a képviselői lehetnek a gyógyszert szedők legfőbb segítői. Tanácsaikkal számos tényezőt figyelembe véve nemcsak a kockázatokról, a gyógyszerek várható hatásairól tudnak tájékoztatást adni, hanem közvetlen gyógykezelést is végeznek.

gyogyszer16

Egyre többen ugyanis elkerülik az orvosi rendeléseket, és közvetlenül a patikában keresnek megoldást egészségügyi problémáikra. A szakember szerint fontos, hogy a gyógyszerek használatával járó kockázatok egyre jobban kiszűrhetőek a betegek tájékozottságának a növekedésével és az együttműködéssel.

Ehhez gyógyszerész szakmai képzésekkel, és a szak gyógyszerképzés rendszerével valamint az informatikai háttér korszerűsítésével készültek fel. Hogy mi várható el a XXI. század magyar gyógyszerészétől, és mi szükséges ahhoz, hogy a gyógyszerek használata a jelenleginél biztonságosabb és hatékonyabb legyen? – a Patika Magazinban márciusban elindult, a  Magyar Gyógyszerészi Kamara által jegyzett  sorozatban kaphatunk választ.

Forrás: