Ezek a tényezők befolyásolják a végtagjaink hosszúságát

A hőleadás miatt az északon élő emberek végtagjai rövidebbek, testük szélesebb, mint a trópusokon élőké. Ám a gének néha közbeszólnak és átszabják az embert.

Hosszú ideje úgy tartja a tudomány, hogy az emberek karjai és lábai egymástól függetlenül fejlődnek evolúciós szinten, ám most egy amerikai tanulmány rávilágított, hogy a végtagok mérete talán mégis együtt változik.

Régi megfigyelés, hogy az optimális hőleadás érdekében a forró égövi emberek teste keskenyebb, végtagjaik pedig hosszabbak; míg az északon élőket szélesebb törzs és rövidebb végtagok jellemzik.

Az első erre vonatkozó felméréseket már az 1800-as években elvégezték, ehhez négy területről vizsgáltak embereket: Szubszaharai Afrika, Észak-Afrika, mérsékelt Európa és északi sarkkör. A Tennessee Egyetem mostani kutatásában ugyanezekről a területekről választottak ki 14 közösséget, több mint 400 emberrel.

A végtagok közül négy csont méretét és arányát vizsgálták: felkarcsont (humerus), orsócsont (radius), combcsont (femur) és sípcsont (tibia). A kutatást vezető Kristen Savell egyetemi hallgató és kollégái úgy tapasztalták, hogy az alkarban lévő orsócsont és a sípcsont méretei a természetes szelekció törvényszerűségeinek megfelelően változnak.

vegtagok (2)

Az egyenlítő felé haladva nőnek, magasabb földrajzi szélességeken rövidülnek. A felkarcsont és a combcsont hossza azonban ennél bonyolultabb összefüggést követ. A combcsont hosszán például egyáltalán nem változtat a természetes szelekció. Sőt, a kutatók szerint a kiválasztódásnak önmagában meg kellene nyújtania a felkarcsontot a hűvösebb régiókban, ami ellentmond az alapvető szabálynak.

Savell és kollégái szerint az orsócsont és a sípcsont kötött változása rövidíti meg a felkarcsontot is a sarkvidék felé haladva. A genetikai kényszer a természetes hatásoknál is erősebb ebben az esetben – állapították meg.

„Ha az összkép meg is felel az evolúciós képleteknek, érdemes megvizsgálni a háttérben dolgozó erőket, amik összetettebbek, mint aminek tűnnek” – fogalmazott Kristen Savell.

 

Forrás: Hirado