Astellas-díjért folyik a küzdelem

2011. október 14-én, az Astellas Pharma és a MOTESZ közös gondozásában ötödik alkalommal indul útjára az orvosi hivatás társadalmi megbecsülésének, valamint a nagyszerű emberi és orvosi teljesítmények elismerésének erősítését célzó Astellas-díj .

Az Év Orvosa Pályázat, amely a jeles évfordulóra tekintettel 2011-ben a „jubileumi” jelzőt is megkapta. Ez az év a pályázat életében jelentős mérföldkövet jelent, hisz a díjra jelölés, a minősítés és az odaítélés folyamata a korábbiakhoz képest jelentősen átalakult. A Jubileumi Astellas-díj – Az Év Orvosa Pályázaton mostantól a laikusok hálája és köszönete mellett az orvosszakma aktív részvétele és támogatása is markánsan megjelenik, kiegészítve, teljesebbé téve ezzel az öt évvel ezelőtt elindult kezdeményezést.

A Jubileumi Astellas-díjra jelölteket a MOTESZ tagegyesületei, a kórházak és klinikák orvosszakmai vezetői, a Társadalmi Tanácsadó Testület tagjai, az elmúlt 4 év során Astellas-díjra jelölt orvosok, valamint a hivatalosan bejegyzett, alapító okiratuk vagy alapszabályuk alapján kompetensnek tekinthető érdekvédelmi, szakmai és civil szervezetek állíthatnak.

Jelölt bármely, Magyarországon igazolható módon legalább 5 éve folyamatos praxissal rendelkező orvos, akinek napi tevékenysége a pályázati kiírásban rögzített tevékenységi területek valamelyikébe egyértelműen, kétséget kizáróan besorolható: alapellátás, orvosi diagnosztikai szakterületek, sebészeti jellegű orvosi szakterületek, konzervatív orvosi szakterületek, valamint rehabilitáció és krónikus ellátás. A jelölttel szemben fontos elvárás, hogy munkáját szakmai és társadalmi ismertség és elismertség övezze.

B10128761

A jelöltállításban a laikus közönség is aktív szerepet kap, így ez a kör is befolyásolni tudja, kik kapják adott évben az Astellas-díjat. Ugyan a pályázaton közvetlenül csak a korábban említett szervezetek és felkért személyek jelölhetnek, a betegek saját gyógyulásuk, kezelésük történetének 2011. november 30-ig történő megírásával és annak az [email protected] e-mailre, vagy postán  az 1660 Budapest, Pf. 448. címre történő megküldésével a jelölők számára ajánlást tehetnek.

A beküldött történetekről a regisztrált jelölők értesítést kapnak, így amennyiben valamelyik szervezet a javasolt orvost a díjra méltónak találja, lehetősége van arra, hogy a kezdeményezést felkarolja, és az orvost saját jelöltjei közé felvegye.

A jelölési időszak lezárását követően a zsűri először azon jelöltek körét nevezi meg, akik a nagyközönség internetes szavazásán részt vesznek. A legtöbb szavazatot elnyerő orvos a verseny közönségdíját nyeri el.

Egy további szűkítésben a zsűri a döntős orvosok körét is kijelöli, szakterületenként
3-3 orvost kiemelve. A pályázat az elmúlt évek gyakorlatától eltérően, a döntős orvosok emberi és szakmai teljesítményének mérésére többszintű, hangsúlyosan orvosszakmai minősítési rendszert alkalmaz. E minősítés eredményeit azonban már csak a zsűri ismeri meg és az egyes kategóriák győzteseit a bíráló testület a kapott eredmények alapján határozza meg.

A pályázat mellé már az elmúlt négy esztendő során is több, neves közéleti személyiség és orvosszakmai területen jártas szakember állt. Idén e kör jelentősen bővült.

B10128991

A pályázat fővédnöke Dr. Sótonyi Péter akadémikus, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke, a zsűri elnöke pedig Dr. Ertl Tibor, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára lesz.

A zsűritagok az egyes  pályázati kategóriák hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt ismert és megbecsült szakemberei közül kerülnek ki.

Sajnálatos tény, hogy az egészségüggyel kapcsolatos híradások ma leginkább a negatív kicsengésű, többnyire méltatlanul felnagyított, elrettentő példákra fókuszálnak, így a gyógyító munka bravúros pillanatai, a nagyszerű teljesítmények csak ritkán kerülnek rivalda fénybe.

A pályázati célok elérése szempontjából különösen fontos, hogy a pozitív történetek, a nagyszerű orvosi teljesítményekről, a hősies helytállásról és a gyógyulás sikere szempontjából oly értékes jó orvos-beteg kapcsolatról szóló cikkek, híradások és egyéb anyagok a jövőben minél többek számára váljanak elérhetővé, ismertté.

Forrás: