A kolera elleni oltás

Akkor is hatásos a lakosság beoltása kolera elleni szérummal, ha az adott vidéken már kitört a járvány – állapította meg a Nemzetközi Vakcinaintézet (IV) két kutatása.

A szervezet kutatói Dél-Koreában – Szöulban -, valamint Vietnámban vizsgálódtak. Eredményeiket a PLoS Neglected Tropical Diseases (Elhanyagolt trópusi betegségek) című internetes platformján közölték.A szakértők úgy vélik, hogy az ismeretek a Haitin – és most már Hispaniola szigetének másik felén, Dominikán is – pusztító kolerajárvány tekintetében is nagy jelentőségűek.A kolerabaktériumok rendkívüli hasmenést és hányást okoznak.

“A kolera legutóbbi megjelenése Haitin, Pakisztánban és Zimbabwéban arra utal, hogy a világszerte érvényben lévő akciótervek zátonyra futottak – írta Edward T. Ryan, a bostoni Általános Kórház orvosa a kutatók tanulmányához írt kommentárjában. – Senki sem kétli, hogy a kór megelőzésének legjobb módját a tiszta víz és a szennyvíz megfelelő kezelése. Kevésbé tiszta viszont az a szerep, amelyet a kolera elleni védőoltás játszhat akkor, ha már kitört a járvány.”16107A kolerát okozó Vibrio cholerae baktériummal évente három-öt millió ember fertőződik meg. Az IVI munkatársai Vietnám egyik kolerával fertőzött vidékén vizsgálódtak, egy kanalas oltás hatásait elemezték. Hanoiban három évvel ezelőtt kaptak emberek ilyen védőanyagot, hetvenhat százalékuknál kialakult a védekező mechanizmus.

Az ismeretek arra utalnak, hogy ez a védelem gyorsan fejlődik ki, így az oltóanyag járványok idején hatékony eszköz lehetne. A tudósok azonban megjegyezték, hogy még további kutatásokra van szükség ennek alátámasztására. A másik tanulmányban az IVI szakemberei a világban az utóbbi időben tapasztalt kolerajárványok adatait használták fel modellezéshez. Eredményeik szerint vakcina révén jóval a járvány kitörése után is jelentősen csökkenhet a megbetegedések és a halálesetek száma.

Forrás: