Gyulladás, fájdalom, csontritkulás – rizikófaktoroktól a kezelésig

Amikor a mozgásszervi panaszokról hallunk, számos állapotra gondolhatunk, amelyek a csontokat, izmokat, ízületeket, a gerincet érinthetik. Mozgásszervi panaszok alatt ugyanis több, mint száz állapotot és tünetegyüttest értünk, amelyek közös jellemzői a fájdalom, a mozgás korlátozottsága, és a merevség. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa a 3 fő csoportról beszélt.

A gyulladás, a fájdalom és a törés rengeteg embert érint

Az Arthritis Research UK szerint általánosságban elmondható, hogy a mozgásszervi panaszok három fő csoportra bonthatók: a gyulladásos állapotokra, mint például a rheumatoid arthritis, a mozgásszervi fájdalmakat okozó állapotok, mint például az ízületi gyulladás, a hátfájás, és a csontritkulás és a csonttörések, mint például az eséses következtében létrejövő törés. Ezt a három csoportot érdemes ugyanazon szempontok szerint értékelni, hogy láthassuk, kik a legveszélyeztetettebbek, melyek a fő rizikófaktorok és mit tehetünk a felépülésért.

Gyulladásos állapotok

Bármely életkorban kialakulhatnak, és sokszor gyorsan súlyossá válnak. Gyakori betegségekről beszélhetünk ebben a csoportban, csak Nagy-Britanniában több, mint 400.000 személy szenved rheumatoid arthritisben, ebben az autoimmun eredetű, széles skálájú tünettannal jelentkező kórkép. A gyulladásos állapotok szinte bármely testrészt érinthetnek, beleértve a bőrt, a szemet és a belső szerveket is. Az elsődleges kezelési metódus az immunrendszer túlműködésének visszafogása, az immunszuppresszió. A fő rizikófaktorok közé tartozik a dohányzás, az elhízás, az egészségtelen étrend, de az öröklött tényezőknek és a nemnek is szerepe van a betegségek kialakulásában, ugyanis a nők nagyobb eséllyel néznek szembe velük.

gerincfajdalom

Mozgásszervi fájdalmakat okozó állapotok

Az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban jelennek meg a mozgásszervi fájdalmak, amelyek fokozatosan válnak egyre súlyosabbá. Nagyon gyakori problémáról van szó, a britek közt 8,75 millió ember kért már orvosi segítséget krónikus ostheoarthritis, vagyis degeneratív ízületi betegség miatt.  A fájdalom az ízületeket vagy a gerincet érinti, a kezelése pedig rendkívül összetett, hiszen a fájdalomcsillapításon túl a mozgástartomány visszaállítására és a kiváltó ok kezelésére is törekedni kell, ezért a legsúlyosabb esetekben akár ízületi protézis beültetésére is szükség lehet. A fájdalommal járó állapotokra hajlamosító tényező a 40 év feletti életkor, az elhízás, a fizikai inaktivitás, a korábbi ízületi sérülések és betegségek.

Csontritkulás és csonttörések

A főként idős személyeket érintő osteoporosis (csontritkulás) egy lassan romló állapot, amely során a csontok ásványi anyag tartalma fokozatosan csökken és más változások is lezajlanak, amelyek eredményeként a csontok egyre gyengülnek. Ezzel szemben a törések egy meghatározott pillanatban bekövetkező események, amelyek természetesen a csontritkulás következményei is lehetnek. Ez utóbbiak Nagy-Britanniában kb. 300.000 embert érintenek évente, különösen a csípő, a csukló, a gerinc, a bordák, a combcsont, a csigolyák a veszélyeztetettek. A csontritkulás egyik alapvető kezelési lehetősége, a csontok megerősítése is azt a célt szolgálja, hogy ha bekövetkezik is az esés, ne legyen annak következménye a törés. Bár az idősödés alapvető rizikófaktora a csontritkulásnak és a töréseknek is, ehhez hozzájárul még a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a menopauza, a mozgásszegénység és a gyulladásos megbetegedések.

foto:pixabay.com

Így segíthet az orvos

A mozgásszervi fájdalmak akut és krónikus fájdalommal is jelentkezhetnek és nehezíthetik meg az érintettek életét. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia – és a HKO / TCM szakorvosa szerint mindig a fájdalom jellegének és a páciens adottságainak, nyitottságának megfelelő kezelést érdemes választani.
– Az első legfontosabb lépés, hogy megszülessen a pontos diagnózis, ami egyes esetekben teljesen egyértelmű, de az olyan bonyolult kórképeknél, mint például a krónikus fájdalom szindróma, meglehetősen nehéz a beazonosítás. Ma már szerencsére szinte minden mozgásszervi fájdalmon lehet segíteni, legalábbis a fájdalomcsillapítás szintjén biztosan, de természetesen törekszünk az oki kezelésre is. Éppen ezért az olyan gyors, látványos módszereken kívül, mint a szteroid injekció, olyan eljárásokkal is igyekszünk segíteni a szervezet megfelelő működését, mint az orvosi kollagén- és hialuronsavas injekció, a lágylézer terápia, vagy akár az orvosi akupunktúra és a manuálterápia. Szintén nagy jelentőségű az életmód tanácsadás és a szakember irányításával végzett komplex funkcionális gyógytorna. A kezelés tehát minden esetben individuális es a sikerhez sokszor – a beteg együttműködésén kívül – orvosi csapatmunka is szükséges! A cél mindenképpen mozgás szabadságának minél teljesebb visszaállítása és a fájdalom nélküli élet.

Forrás: https://napidoktor.hu/index