A gyermekkori rák tünetei és gyógyulásai esélyei

A gyermekkori daganatok nagy része gyors osztódású sejtekből áll, általában hirtelen jelennek meg a betegség tünetei. Ezen betegségek bár mind a család, mind a szülő, mind a környezet számára különösen tragikusak, nagyon ritkák.

Hogy milyen tünetekre érdemes figyelni a szülőknek, kell-e a gyerekeket rendszeres szűrésre vinni, és milyenek az esélyek daganatos betegségek esetén, arról Dr. Benyó Gábor, a Margit Medical Center gyermek onkológus szakorvosa beszél.

A gyermekkori daganatok nagy része gyors osztódású sejtekből áll, a kezdeti rejtett növekedést követően általában hirtelen jelennek meg a betegség tünetei. Fájdalmatlan vagy fájdalmas furcsa duzzanatok, indokolatlan vérzések, csontkinövések, fogyással és bőrviszketéssel jelentkező lázas állapotok, elhúzódó lázas betegségek, mozgás vagy látászavar, hirtelen jelentkező bandzsítás vagy tekintés-zavar, indokolatlan, fájdalmatlan ferde fejtartás, sárgaság, csontfájdalmak mind-mind lehetnek daganatos betegségek tünetei.

Fotó: 123rf.com

A tünetek egy része a kiindulási szervekre specifikus, más tüneteket már a szervezetben tovaterjedő daganat általános tünetei okoznak. A gyermek gyakran maga panaszkodik a tünetekre, de fontos, hogy a szülő is figyelemmel kísérje gyermeke fejlődését és észrevegye a furcsa tüneteket, hiszen a gyermekek testképe még sokáig fejletlen.

Speciális korcsoport a serdülők világa, mert ekkor sokan félnek saját testüktől, félnek esetleges betegségek megjelenésétől, és ezért gyakran disszimulálnak, azaz tüneteiket letagadják. Ezzel párhuzamosan szüleiktől távolodva, azok érdeklődő kérdéseit elutasítják. Ezen folyamatok eredménye, hogy a serdülők daganatos betegségei gyakran későn, előrehaladott állapotban kerülnek felismerésre, és a gyógyulás esélye is romlik. Fontos tehát ezen korosztály egészségtudatos nevelése, ismereteik szélesítése, melyben a szülők mellett a tanáraiknak, a társadalomnak és a médiának is jelentős szerep jut.

Lehet szűrni a gyermekkori daganatokat?

Ezen betegségek bár mind a család, mind a szülő, mind a környezet számára különösen tragikusak, nagyon ritkák. Az általános szűrővizsgálatoknak ezért mind az egészséges gyermekek terhelése, mind a magas ár, mind alacsony találati arányuk a gyorsan változó betegség esetében komoly határt szab.

Vannak azonban olyan esetek, ahol szerepe lehet, van a szűrésnek, sőt sok esetben a megelőző lépéseknek. Ilyenek azon ismert genetikai „tumor-szindrómák”, azaz tünet együttállások, amikor ismert, hogy előbb utóbb valamilyen daganat kifejlődése várható. Ilyen pl. a Familiaris Andenomatosus Polipozis, ahol a családban a vastagbél daganatok gyakori előfordulása jellemző és ismert génhordozó gyermekekben akár korai vastagbél műtét is indokolt lehet. De ide tartozik a MEN (Multiplex Endokrin Neoplázia) tünetcsoportja és a P-53 gén mutációja is. Ezen és hasonló örökletes eredetű tünetcsoportok nagy részében már a célzott genetikai vizsgálat megoldott és pozitivitás esetén a gyermekgyógyászok és gyermek onkológusok együttes követése alapvető fontosságú.

Fotó: 123rf.com

Összefoglalva, bár a gyermekkori daganatos betegségek diagnózisa és kezelése hatalmas teher mindenki számára, szerencsére ritka diagnózis. Gyógyulása összességében nagyon jó, de a túlélésben jelentős különbségek vannak diagnózisonként és életkoronként is. Fontos a korai felismerés, a fenyegető tünetek ismerete. Szűrésük, megelőzésük csak ritka esetekben lehetséges, de nagyon fontos ez egészségtudatos nevelés (pl. a hererák szűrés és emlőrák szűrés oktatása a középiskolákban), a gyermekek testének/testképének megismertetése.

Bár konkrétan gyermekkori tumorok esetében vizsgált és kimutatott megelőző hatása nincsen, de a felnőttkor adatok ismeretében mind a testmozgás, mind az egészséges táplálkozás és a tudatos életvitel kialakítása segíthetnek a megelőzésben, de a megküzdésben minden bizonnyal pozitív hozzáadott értékekkel rendelkeznek.

Forrás: https://napidoktor.hu/index