Pocsékul vagyok – Tinik és az influenza

A közösségek melegágyai a gyorsan terjedő fertőzéseknek. Influenza szezon idején – aminek kedvez a mostani nedves, hűvös időjárás – nem árt néhány óvintézkedést bevezetni az iskolások körében, és jó, ha tudod, mire figyelj oda a suliban és a hétvégi bulikon.

Mivel az immunrendszer legyengül, az influenzával megfertőzöttek később, amikor az állapotuk már javul könnyen egy úgynevezett felülfertőzés áldozatai lehetnek.  Ilyenkor vissza tér a magas láz, reszketés, a légzéskor jelentkező mellkasi fájdalom, és sárgás-zöldes köpet megjelenhet. Az influenza emellett felerősítheti a szív- és tüdőbetegséget, illetve más krónikus szindrómák tüneteit.

Ha már influenzás vagy

Nem érdemes túlságosan siettetni a gyógyulást, hiszen ha idő előtt visszamész a suliba, akkor nagy esélyed van a visszaesésre, ami további szövődményeket okozhat. Elsősorban ágynyugalom javasolt, mert ezeket a betegségeket szó szerint ki kell feküdni, és hagyni kell, hogy a szervezet maga küzdje le a kórokozót. Sok pihenéssel, és kellő folyadék fogyasztással segítheted ezt a folyamatot.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni: mivel az influenzát vírusok okozzák, antibiotikus kezelésre nincs szükség, csak akkor, ha másodlagos, bakteriális fertőzések alakulnak ki, ezért az orvos felírja. Ilyen esetben viszont fontos, hogy az előírt adagban és ideig szedd a gyógyszert.

Tüneti kezeléssel enyhítheted a kellemetlen tüneteket. A párásító-készülékek könnyítik a légzést, az orrspray pedig cseppfolyósítja az orrváladékot, így könnyebb orrot fújni. A forró fürdő is segít ilyenkor: mesterséges lázként megnehezíti a vírusok dolgát. A torkodat melegen tarthatod egy sállal. Ha van otthon, használd az infralámpát! Jól fog esni a meleg, de amellett az infravörös sugárzás segíti a véráramlást, és folyósítja a váladékot. Egyszerre 5-6 perc elég belőle.

influenza-agyban-620x360

Hogy úszd meg az influenzát?

Ha betartasz néhány egyszerű szabályt, sokat tehetsz a nátha és influenza megelőzéséért:
Minden orrfújáshoz használj külön papír zsebkendőt, amelyet használat után ne gyűjtögess a zsebedben gombóccá gyúrva, hanem azonnal dobj a szemetesbe.
Orrfújás és tüsszentés után moss kezet.

Amúgy is gyakran kellene kezet mosnod: különösen hazaérkezés vagy a suliba való megérkezés után.
Az iskola mosdójában inkább használd a légszárítót, de ne töröld a kezed textil törölközőbe, amit már a fél osztály használt előtted.

Ne dörzsöld a szemed koszos kézzel – a kórokozók nemcsak az orron és a szájon, hanem fertőzött kézzel a szemünkhöz nyúlva is bejuthatnak a szervezetünkbe.
Fertőtlenítsd a gyakran használt tárgyaidat! Az influenza kórokozója ott lehet a számítógéped, telefonod billentyűzetén a távirányítón, de még a kilincsen is.
Ha lehet, töröld át mindennap a gyakran használt tárgyakat.

Szellőztesd minél gyakrabban a szobádat! A vírus könnyeben terjed ott, ahol nincs rendesen átszellőztetve a légtér. Ha klímás a szobád, szólj, hogy a klímaberendezést tisztítsák ki a szüleid.
Öltözz melegen, rétegesen! A sapka és sál kötelező, mert a hőleadás több mint harmada a nyak és a fej bőrén történik!
Kerüld a tömeget! Ha nem muszáj, ebben a vírusos időben ne vegyél részt tömegrendezvényeken. A buszon, metrón, villamoson  kesztyűben utazz, és kesztyűs kézzel kapaszkodj.
Mozogj rendszeresen, tartózkodj sokat a szabadban!
Egyél minél több zöldséget és gyümölcsöt, igyál sok folyadékot és ami talán a legfontosabb: aludj eleget!
Ha betegnek érzed magad, szólj a szüleidnek, vagy menj el az iskolaorvoshoz.
Betegen maradj otthon, amíg a láz és az egyéb tünetek elmúlnak.
Ne menj iskolába, és a baráti látogatókkal is csínján, mert megfertőzheted őket.

Ne kezdj magadtól öngyógyításba, hidd el, ha már gyógyszeres kezelésre van szükséged, a vitaminok úgyis vajmi keveset érnek.
Döntsön a kezelőorvosod a vírusellenes gyógyszerek használatáról.

Forrás: