Készítsünk kerti hintát saját kezűleg!

Nemcsak a gyerekek élvezik a kerti hintát! Ha saját készítésűt szeretnénk, készítsünk olyat, amit akár felnőttek is használhatnak.

Ha valakinek van egy kis kézügyessége, és szeret „ügyködni”, a hinta barkácsolás sem olyan nehéz.

Kisgyermekek számára szinte kihagyhatatlan a kerti hinta, de a felnőttek is szívesen ülnek bele olykor-olykor. Ha a hinta saját kezűleg készül, legyen olyan, ami nem szakad le alattuk sem, és kényelmesen elférnek rajta.

Hogyan barkácsoljunk hintát?

Mekkora is legyen? Legjobb, ha egy 150-szer 50 mm-es darab a kerete, amely alaposan le van gyalulva. A keresztrúd 120 cm hosszú legyen. Kellenek a hintához oszlopok is, melyek a szerkezetet adják. Ezeket célszerű egyenként 2,5 méter hosszúra tervezni, a földbe 60 centiméter mélyen fognak belesüllyedni (mielőtt felhasználjuk, az oszlopok alját érdemes beáztatni fakonzerváló szerbe). A hinta ülés legyen 230-szor 38 mm-es. Szintén puhafa gyalulva, hiszen állandóan igénybe lesz véve. Hosszúsága legyen 56 cm.

Mielőtt a hinta barkácsoláshoz hozzálátunk, szedjünk össze mindent, ami kelleni fog.

  • csiszolópapír
  • faragasztó (vízálló)
  • fakonzerváló szer (kültéri lakk is jó).
  • A hinta kötelek polipropilénből legyenek, legjobb a 8 m hosszú és 10 mm vastag; válasszunk hozzájuk passzoló és megfelelő méretű fémszemeket (kötélgyűrűket).
  • Két darab hintakampó is kelleni fog: legyen erős, csavarmenetes végű, valamint szerezzünk be viaszolt zsineget. Szükségünk lesz pórustömítő anyagra és betonra is.

A hinta készítése során első lépés a leghosszabb rudak egymáshoz szerelése. A függőleges oszlopokhoz csatlakoztatjuk a hosszú keresztrudat, csapos-csaplyukas illesztés módszerével. A ragasztással erősíthetünk rajta. A szálkamentesség érdekében a farészeket csiszolgassuk simára, a csapok túlnyúló végeit is gyaluljuk le – de csak ha a ragasztó megszáradt! A farészeket ezután be kell kennünk fakonzerválóval, pórustömítő anyaggal vagy a kültéri lakkal.

Ha készen vagyunk, a hinta helyének kijelölése következik. Jelöljük meg, hova kerül a két oszlop. Két darab gödröt ásunk majd, egyenként 75 cm mélységűt. A kész gödrökbe szórjunk a víz elvezetés érdekében tömörített kőzúzalékot, alkossunk belőle kis réteget. Ezután a hinta keretet beleállítjuk a gödrökbe. Ha megvan, még öntsük kőzúzalékot a mindkettőbe, a réteg felszíne is maradjon legalább 15 cm mélyen a földben. Ami pedig végül kitölti teljesen a gödröket, az a beton lesz. A betont simítsuk el szépen, egyenletesen, de úgy, hogy ne a keret irányába, hanem a másik irányba lejtsen.

hinta 3

A hinta készítése csaknem kész, de a kötelek még hátra vannak:

  • A kötelet vágjuk félbe. Egyik darabot hajtsuk félbe, és a hurokba rakjuk bele a kötélszemet. A viaszolt zsineggel erősen kötözzük át. Csináljuk meg ugyanezt a másik kötéldarabbal is.
  • Ha ezzel megvagyunk, a hinta ülése következik – az ülésdeszkába lyukakat fúrunk, 4-4 cm-re a sarkoktól. Egyik oldalra kettő lyukat és a másikra is.
  • A lyukak közti távolság lemérésére szükség van, hogy bejelölhessük a keresztrúdon a számot, hová helyezzük a kampókat. A kötelek csak így állhatnak függőlegesen.
  • Amikor ez kész, a keresztrúdba becsavarozzuk a kampókat, a kötélszemeket pedig rájuk csúsztatjuk. Az ülésdeszkába fúrt lyukakon fűzzük át a kötelek végeit, majd állítsuk be az ülésdeszka magasságát. Ügyeljünk rá, hogy az ülés csak annyira legyen magas, hogy a láb ne érjen le a földre teljesen, de ne is helyezzük túl magasra.
  • A kötélre ezután az ülés alatti és feletti részen is biztosító csomókat kötünk. Azoknak a köteleknek a két szárát pedig, amelyek ugyanazon az oldalon vannak, viaszolt zsineggel kössük erősen össze, az ülésdeszka felett 20 centiméterrel.

Mielőtt tartósan használni kezdjük, mindenképp próbáljuk ki a saját készítésű hinta stabilitását.

Forrás: https://napidoktor.hu/index