Hogyan hangszigeteljünk felújításkor és utólag?

A hangszigetelés igazi áldás – nélküle olyan zajok érhetnek minket a saját otthonunkban, melyek szélsőséges esetben lakásunk elhagyására is késztethetnek. Mi a teendő lakásfelújításnál, vagy ha utólag szeretnénk a lakást szigetelni?

Egy házépítésnél, ház- vagy lakás felújításánál egyértelmű, hogy el kell végezni a hőszigetelést, de kevesen gondolnak sajnos arra, hogy ez a hangszigeteléssel is így van. Egy utólagos hangszigetelés aztán értékes centimétereket vehet el a helyiségekből, ráadásul megint takaríthatjuka piszkot, törmeléket – ezért érdemes időben gondolkodni.

Hogyan érdemes tehát hangszigetelni akkor, ha éppen újítjuk fel lakásunkat, házunkat? És mi a teendő, ha ezen már túlvagyunk, de kiderül, hogy bizony nem ártana hatékonyabb hangszigetelés – nem szeretnénk ismét „kupit a lakásban”, de van-e rá esély, hogy anélkül megússzuk? Hogyan oldható meg a hangszigetelés saját kezűleg?

Amikor egy lakást újítunk, érdemes először az olyan apróbb dolgokkal foglalkozni, hogy például milyenek a rés-szigetelések? Igen sok hangot engednek be az ajtók, ablakok és kisebb rések, melyek rosszul záródnak. Tegyünk a jobb záródásért: a tok melletti hézagokat tömítsük el, előbb habszivacs tömítéssel, ezután fújjunk rá poliuretán habot és szilikon tömítő masszával is töltsük ki. Javíthatunk a tömítésen rugalmas hézagkitöltő anyagokkal, horonyba szorítható vagy felragasztható gumi és műanyag tömítésekkel. Az ajtó és ablakszárnyaknál alaposak legyünk, pontosan illesszük egymáshoz a záródó felületeket – így meglesz a rés nélküli záródás.

Jöhetnek a falak. A legjobb hőszigetelő anyagok egyben hangszigetelők is. Szerkezetük szálas, üveggyapotból vagy kőzetgyapotból készülnek. Elnyelik a szerkezetükbe bekerülő levegőrezgéseket. Ha házról van szó, külső hő- és hangszigetelőként nagyon jól jöhet a szálas szigetelő paplan, melyre szilárd borítást rakunk burkolólap- vagy hálóra felhordott vakolat formájában. Ez a hangszigetelési technika használható a tetőtér-beépítéseknél is, mivel a külső héjazat a hangot visszaveri, és ami kihallatszana, azt felfogja a szigetelő paplan.

From Us With Love szigetelés

Hogyan hozzunk létre egy igazán hatékony hangszigetelő falburkolatot? Elsőként rá kell erősíteni a falakra tartó rácsszerkezetet. Ez lehet tetőlécből készült faanyag vagy fém tartóprofil. A rács közeibe kerül a szálas szerkezetű hangszigetelő réteg. Következő a belső borítás, amely gipszkarton is lehet. A minél jobb hangszigetelés érdekében a rácsszerkezet, valamint a szigetelőanyag vastagsága azonos legyen és elég vastag. Az ún. hanghíd-hatást, amely gyakori kellemetlenség, úgy lehet csökkenteni vagy megszüntetni, ha két merev szerkezet között rugalmas a kapcsolat. Fontos a burkolat csatlakozási hézagainak kitöltése is, rugalmas tömítőanyaggal – ilyen a szilikon például.

A leírt módszert lakásban ugyanúgy lehet használni, mint házban. Ha a melletünk levő lakásban folyamatos a zaj, akkor a szomszéddal közös falra építjük fel ezt a hangszigetelő rendszert.

Teljesen ideális nem lesz az eredmény, mivel a födémeknél megmaradhatnak a hanghidak – a sarokpontokon -, így az áthallás ezután is előfordulhat. A födémeket szintén lehet szigetelni, de újabb bonyodalmakkal és persze pénzzel jár.

A lakásban felül is elvégezhetjük a hangszigetelést: ezzel ugyan némileg veszít a belmagasságból, de álmennyezet kialakításával hatékony lesz a szigetelés. Megoldható a hangszigetelés igény esetén akár a belső térelválasztó falaknál is, de drága lehet és jelentős teret veszítünk vele. Nagyon hatékony a padló hangszigetelése – a kopogó hangok ellen ideális megoldás -, de ez sajnos nem mindig oldható meg, mivel felső szomszédunk csak a legritkább esetekben vállalkozik ilyesmire azért, hogy mi komfortosabban érezzük magunkat lakása alatt.

ház

Olyan házakban, ahol az átkötő nyílásokon keresztül számos dolog áthallatszik – pl. a panelfalakba öntött konnektor süllyesztéken, a központi elszívókon, a tévés kábelcsatornákon át -, érdemes elvégezni néhány változtatást. El tudjuk tömíteni az átkötő nyílásokat gipsszel, habarccsal, PUR habbal. A lényeg a légmentesség. Kőzetgyapot dugó kapható arra az esetre, ha a kábelcsatornát csak átmenetileg zárnánk le: a dugóval lezárhatjuk a vezetékek mentén. A szerelőakna borítólemezét is le lehet fedni, a hátoldal felől felragasztott kőzetgyapottal. A bejárati ajtót ugyancsak lehet hangszigetelni, mégpedig úgy, hogy kitöltjük a tok és a fal közötti réseket PUR habbal.

Utólagos hangszigetelés

Ha egy lakás már fel van újítva, de gyenge a hangszigetelés, vagy bármi egyéb probléma miatt utólagos hangszigetelésre van szükség, az bizony fejtörést okoz, hiszen nemcsak szép a lakás, kár lenne újra rendetlenséget csinálni, vastag hangszigetelő lapoknak már aligha van hely.  Mégis van pár lehetőség a hangszigetelésre felújítás után.

Ilyen esetekben olyan, 10-15 mm vastag „csendlapot” érdemes felszerelni, amelynek beépítése gyors és tiszta. A léghang és a lépéshang csillapítását is megoldja. Falon, padlón, mennyezeten, tetőben és kültéren is lehet használni. A cellulóznak és homoknak köszönhetően természetbarát utólagos hangszigetelést nyújt.

A 12 mm vastagságú, textiltapéta bevonatú hangszigetelő panelek szintén megoldást jelentenek, ha a szomszédból vagy az utcáról jövő zaj zavar minket, de lakásunk már készen van. Kerüljenek a lemezek akár a falra, akár a mennyezetre, hatékony hangcsillapítással szolgálnak. Nem szükséges utólagos festés, tapétázás, ha ezt választjuk.

Szintén megoldás lehet az utólagos hangszigetelésre a beépítendő panelrendszerek helyett alkalmazható ún. viszkoelasztikus gél, melyet gipszkartonnal, OSB-vel, MDF-el, tehát különféle szárazépítészeti anyagokkal együtt használhatunk, és jelentős javulást lehet elérni vele a hangszigetelésben.

Forrás: