Súlyos tünetek COVID után – Miért fordul elő szívdobogásérzés, szédülés vagy ájulás?

Sok tünetről számoltak be a COVID utáni időszakban, és ezeknek a tüneteknek több oka is lehet.

A súlyos fáradtság gyakori a koronavírus-fertőzés után, csakúgy, mint bármely súlyos betegség után. Emellett azonban hasonlóan gyakori tünet a koronavírustól hosszú távon szenvedőknél a szívdobogásérzés, a szédülés vagy akár az ájulás is.

Ezen problémák bármelyike összefügghet a szívvel, de más tényezők is okozhatják.

POTS a COVID-19 fertőzés után

A COVID-ból felépülő emberek néha a POTS (poszturális orthosztatikus tachycardia szindróma) néven ismert állapot tüneteit mutatják. A rendszerint fertőzések kiváltotta állapot felálláskor szapora szívverést, és szédülést okozhat. A leggyakoribb tünetek: a szédülés, a szívdobogásérzés (a szívverés tudatosult érzése) és a fáradtság, de okozhat agyködöt („brain-fog”) és egyéb tünetekhez is vezethet – számol be a WEBBeteg.

A POTS azonban – az elsődleges hiedelmekkel ellentétben – nem közvetlenül szívprobléma, hanem neurológiai, amely az idegrendszernek azt a részét érinti, amely szabályozza a szívritmust és a véráramlást.

A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy pontosan milyen kapcsolat van a koronavírus-fertőzés és a POTS között. Vannak bizonyos bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a COVID-19-et okozó koronavírus poszturális ortosztatikus tachycardia szindrómának (POTS) nevezett állapotot is kiválthat a long-COVID-ban szenvedő betegeknél, vagyis azoknál az embereknél, akik felépültek a kezdeti betegségből, de még mindig tartós, elhúzódó tüneteket tapasztalnak.

Mi is az a POTS? Mi történik?

A POTS egy kimerítő, legyengítő állapot, amely miatt a szíve percenként legalább 30 ütéssel felgyorsul, miután ülésből vagy fekvésből álló helyzetbe kerül. Ez akkor fordul elő, ha a szervezet autonóm idegrendszere, amelynek automatikusan működnie kell, nem tudja szabályozni a vérnyomást és a pulzusszámot, hogy kompenzálja a testtartás megváltozását.

POTS esetén felállásnál ez a kompenzáció néha akár 10 percig is eltarthat. Ez idő alatt az érintettek szédülhetnek, legrosszabb esetben akár el is ájulhatnak.

Az orvosi folyóiratokban számos esetjelentés jelent meg olyan emberekről, akiknek a koronavírus-fertőzést követően folyamatosan tüneteik voltak, és néhányuk POTS-ban szenvedett. Ez az állapot azért fordul elő, mert a test nem működik megfelelően a vérnyomásesés elkerülésére felállásnál. Normális esetben felülés vagy felállás esetén a gravitáció a vér egy részét lefelé áramoltatja, ami vérnyomásesést okozhat. Szervezete ilyenkor úgy reagál, hogy megakadályozza a vérnyomás csökkenését az erek szűkítésével és a pulzusszám enyhe növelésével. POTS esetén viszont ezek az automatikus változások nem történnek meg. Amikor az érintett függőleges helyzetbe kerül – felül vagy feláll –, a szív és az agy vérellátása csökken, és a szív gyorsabban kezd verni, hogy ezt kompenzálja. Ilyenkor a beteg szívdobogásérzést és szédülést tapasztalhat egyidejűleg.

szedules

Foto:123rf.com

Miért alakul ki a szédülés?

Ha szívritmuszavara van, ami miatt a szíve túl gyorsan vagy túl lassan ver, szédülést érezhet. Ez azért történik, mert a szíve nem képes hatékonyan pumpálni a vért a túlzottan gyors vagy lassú pulzusszám esetén. A nem hatékony pumpálás csökkenti a vérnyomást, így csökken az agyba jutó vér mennyisége.

A szédülés érzése az agy megfelelő vérellátása hiányának az eredménye. Ha a vérnyomása túlságosan leesik – például POTS esetén is –, úgy érezheti, hogy hamarosan elájul. Ezt az érzést preszinkópiának nevezik. A syncope az átmeneti eszméletvesztés (ájulás) orvosi kifejezése.

Mikor nem az aritmia okozza a szédülést?

A szédülést az aritmiától, vagy a POTS-tól eltérő állapotok is okozhatják. Emiatt ha kivizsgálásra kerül a sor, orvosa megpróbálja kideríteni, hogy szédülését szívbetegség, gyógyszer vagy egyéb dolog okozza-e.

A szédülés egyéb okai közé tartozik a hiperventiláció, a pánikrohamok vagy szorongásos rohamok (melyek akár ördögi körként a korábbi rosszullétek ismétlődésétől való félelem miatt is kialakulhatnak), a hosszan tartó állás, valamint a hányás vagy hasmenés okozta túlzott folyadékvesztés.

A szívbetegségek kezelésére használt gyógyszerek közül egyesek, mint például a béta-blokkolók, a kalciumcsatorna-blokkolók, az angiotenzinkonvertáló enzim (ACE) gátlók és a vízhajtók nem megfelelően beállított kezelés esetén egyes esetekben túlzottan csökkenthetik a vérnyomást és szédülést okozhatnak. Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszer okozta szédülés gyakran röviddel felállás után jelentkezik a felállás közben fellépő vérnyomásesés miatt (ortosztatikus hipotenzió). Ennek az állapotnak az elkülönítése differenciáldiagnosztikailag fontos a POTS-tól.

Ezzel szemben, ha panaszait rendetlen szívverés vagy aritmia okozza, szédülés akkor is előfordulhat, ha Ön ül vagy hanyatt fekszik.

Ezért minden esetben tartózkodjon az öndiagnózistól, és ha rendetlen szívverésérzést, heves szívdobogást, vagy szédülést, ájulásérzést tapasztal, keresse fel kezelőorvosát.

Fotó: 123rf.com

Hogyan kapcsolódik a POTS a COVID-19-hez?

A POTS-t számos dolog kiválthatja, például fertőzés vagy akár műtét. De úgy tűnik, hogy leggyakrabban vírusok vagy baktériumok váltják ki, és egyes tudósok szerint a koronavírus is köztük lehet, mivel jónéhány COVID-19-ből felépült embernek POTS-szerű tünetei vannak. Ilyenek például:

  • Gyorsabb pulzusszám enyhe aktivitásnövekedés esetén is
  • Gondolkodási zavar (agyköd)
  • Szédülékenység
  • Fejfájás
  • Hányinger és hányás
  • Extrém fáradtság, amely nem múlik el (súlyos krónikus fáradtság).

Ki szenvedhet POTS-tól?

Úgy tűnik, hogy bárkinél, aki átesett a koronavírus-fertőzésen, kialakulhat a POTS, függetlenül attól, hogy a vírus kezdetben súlyos vagy enyhe tüneteket okozott. De vannak olyan esetek, amelyek – úgy tűnik, hogy – növelik a COVID utáni POTS kockázatát, bár a kutatások még jelenleg is folynak. Ezek közé a hajlamosító tényezők közé számos koronavírus-fertőzés előtti előzmény is tartozik. Ilyenek az:

  • Agyrázkódás
  • Szédülés, szédülékenység
  • Fejfájás vagy ájulás az anamnézisben
  • Palpitáció, vagy egyéb szívritmuszavarok (például extra ütések, sinus tachycardia stb.).

Úgy tűnik ezeken felül, hogy autoimmun folyamatok szintén szerepet játszhatnak a POTS kialakulásában. Ezt a feltételezést indokolja, hogy a POTS-ban szenvedő betegeknél általában magasabb azon autoimmun markerek aránya, amelyek például a pajzsmirigybetegség, a rheumatoid arthritis és a cöliákia esetében is kórjelzőek. Mivel önmagában a COVID-19 is oka lehet ennek az autoimmun válasznak, további vizsgálatokra van szükség a differenciáláshoz.

A folytatásért KATTINTS IDE!

Olvasd el ezt is!

Ezek az omikron poszt-covid hatásai

 

Forrás: https://napidoktor.hu/index