Mindent az arcidegzsábáról

Majdnem mindenki tapasztal megerőltetést követően fejfájást. Sokan azonban szokatlan tünetekkel járó fej-és arcfájdalmaktól is szenvedhetnek, amelyek hátterében a fej és nyak érzőidegeinek kóros működése feltételezhető.

Az arcidegzsába (trigeminus neuralgia) az arcunk jelentős részének a beidegzéséért ,,felelős" háromosztatú ideg, három fő ágai közül egynek (esetleg kettőnek) a jellegzetesen csak az egyik arcfél egy részére kiterjedő, kóros túlműködése. A legjellegzetesebb tünet a homlokba, felső fogmeder környékére vagy az állkapocsba (csak az egyikbe a három közül) hasító igen erős, késszúrásszerű, néhány másodpercig tartó fájdalom.

A fájdalom gyakorisága változó. A fájdalmat kiváltja hideg, huzat, evés, a beteg emiatt alig mer enni, beszélni. A fájdalom olyan erős lehet, hogy a betegben még az öngyilkosság gondolata is felmerülhet, csak azért, hogy szabaduljon a fájdalomtól. A betegség oka az esetek jelentős részében ismeretlen. Alkalmanként a háromosztatú ideg dúcában mutatható ki MRI vizsgálattal olyan kis verőér, ami a dúc bántalmát okozza.

ideg

A tünetek már a betegségre terelik a gyanút, amit további vizsgálatokkal igazolhat a szakorvos. A neurológiai fizikális vizsgálat során az ideg végágainak nyomásérzékenysége jellemző, a fent említett MRI vizsgálattal pedig az esetek egy részében kimutatható a kóros ér.

Hogyan kezelhető az arcidegzsába?

Az arcidegzsába általában jól kezelhető betegség. Elsősorban bizonyos epilepsziaellenes és depresszióellenes gyógyszerek hatásosak, a kábító és a nem kábító fájdalomcsillapítók ebben a betegségben általában nem segítenek. A gyógyszerre nem reagáló esetekben, illetve amikor a kóros ér kimutatható, a különböző műtéti megoldások jelenthetnek megoldást. Ezek egy részében a kóros ér nyomása alól szabadítja fel az idegsebész az idegdúcot, más esetekben a dúc károsításával érhető el fájdalommentesség.

Forrás: