Milyen betegségek felfedezésében segíthet az MR?

MR-vizsgálat. Az embernek rengeteg gondolat fut át az agyán, amikor meghallja ezt a szót. Általában negatív értelmezésben. Amennyiben viszont bepillantunk a színfalak mögé, láthatjuk, hogy valójában nem is olyan ijesztő, ráadásul fájdalommentes, biztonságos eljárás. A nagyobb probléma, ha valaki eláll a vizsgálattól, és emiatt nem derül ki időben egy-egy komolyabb betegség. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, mi az az MR-vizsgálat, mikor és miért indokolt elvégezni. Az egyes tévhiteket is eloszlatjuk.

Mit jelent az MR-vizsgálat?

Az MR, vagyis a mágneses rezonancia egy diagnosztikai képalkotó eljárás. Lényege, hogy a mágneses tér felhasználásával részletes felvételeket lehet készíteni az emberi test, és a szervezet egyes területeiről. Ezáltal betegségek, sérülések és elváltozások, annak okai egyaránt feltérképezhetővé válnak.

MR-vizsgálat

Fotó: Freepik

Mikor indokolt elvégezni?

Natív MR-vizsgálatra saját elhatározásból is lehet jelentkezni, de mindenképpen ajánlott szakorvossal konzultálni. A kontrasztanyagos eljárás pedig kizárólag szakmai indoklással indítható meg. A vizsgálat oka általában egy páciens tüneteinek, a kiváltó okának feltérképezése, illetve valamilyen rejtett betegség felkutatása. Akár szűrővizsgálatként is értelmezhető komolyabb panaszok esetén.

Rejtett betegségek, amelyekre fény derülhet

Az MR alapvetően egy komplex orvosi vizsgálat, ami a betegségek korai felismerésében vállalhat nagy szerepet. Daganatok, gyulladások, elváltozások egyaránt feltérképezhetőek. Az eljárás előnye, hogy invazív beavatkozás nélkül is pontos képet lehet kapni egy-egy területről. A vizsgálat tehát számos egészségügyi problémát feltárhat. Legyen szó

  • tumorról,
  • demenciáról,
  • a gerinc elváltozásairól, vagy épp
  • mozgásszervi bajokról.

Idetartozhatnak továbbá a sportsérülések, illetve a női kismedence és a férfi prosztata problémák vizsgálata is.

Szinte bármilyen tünet jön szembe, az MR-vizsgálat széleskörűen képes diagnózist adni, ami elősegíti a beteg gyógyulását. Az agy, a mellkasi- és hasi szervek ugyanolyan jól vizsgálhatóak.

MR-vizsgálat

Fotó: pixabay

Nyitott- és zárt MR-vizsgálat

Az eljárás bevett gyakorlata a nyitott rendszer, ami sok esetben jó megoldást is jelent. Bizonyos esetekben egyes rejtett betegségek, komoly problémák azonban még így is láthatatlanok maradhatnak.

A zárt, vagyis alagútrendszerű MR-készülékek viszont a legpontosabb diagnózist képesek felállítani. Így a beteget lényegében egy elől-hátul nyitott alagútban lehet megvizsgálni. Szinte garantált a rejtett problémák felfedezése. Magyarországon a magánklinikákat illetően egyedüliként az Újbuda Medical Center rendelkezik nyitott- és zárt rendszerű MR-készülékkel is.

Tények és tévhitek az MR-vizsgálattal kapcsolatban

Legyen szó natív-, kontrasztanyagos, illetve nyitott- vagy zárt MR-vizsgálatról, bizonyos tévhiteket muszáj eloszlatni. Az eljárás ugyanis alapvetően teljes mértékben

  • fájdalommentes,
  • nem jár sugárterheléssel (köszönhetően a mágneses rezonancia alapú működésnek),
  • nincsenek hosszú távú, negatív hatások.

Amire figyelni kell, hogy korai terhesség, illetve a testben lévő, MR-eszközzel nem kompatibilis fémtárgyak, vagy szívritmus-szabályozó (pacemaker) esetén nem szabad elvégezni a vizsgálatot. Klausztrofóbia (zárt terekben való félelem), és egyéb feszültség, stresszes állapot esetén enyhe nyugtató hatású gyógyszer vehető be, továbbá kísérőt is lehet vinni.

Amennyiben valamilyen probléma adódik, például a páciens izgulni kezd, vagy kellemetlen mellékhatások lépnek fel, a vizsgálatot végző operátor azonnal közbeavatkozik. Habár a 15-30 perc zárt térben való fekvés során joggal érezheti magát valaki egyedül, valójában végig megfigyelés alatt áll, a kommunikáció pedig folyamatosan lehetséges.

A magánklinika előnyei

Egy magánklinika sok esetben jobb alternatívát nyújthat az állami egészségügyben. Nincsenek hosszú sorok, várakozások, hiszen időpontfoglalással, saját szakorvossal, biztos kezekben találhatja magát a páciens. Az eljárás menetéről, a kezelés módszereiről, az egyes részletekről pedig részletes információkat kap. Így például az MR-vizsgálat eredményéről, a talált adatokról is, értelmezéssel együtt kap teljes képet az állapotáról.

Forrás: Napidoktor.hu