Bőrsejtekből idegsejteket?

A bőr sejtjeit közvetlenül olyan sejtekké sikerült átalakítani, melyből az agy fő összetevői képesek voltak kifejlődni – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences oldalain.

Az őssejtek olyan sejtek, melyek szinte minden sejttípus irányába képesek elköteleződni, őssejtekből kialakulhat idegszövet, vagy akár csontszövet is. Emiatt a tudósok igen nagy lehetőségeket látnak a technológia gyógyászatban történő felhasználásban. Mindazonáltal az őssejtek számos etikai kérdést felvetnek, ugyanis a legegyszerűbb forrás embrionális eredetű, ráadásul a befogadó szervezet számára idegenként felismert anyag immunológiai választ kelt, ennek megakadályozására pedig immungátló szereket kell szedni. Alternatív megoldást az érett sejtek újraprogramozása jelenthet. Az így nyert őssejtek a szervezet sajátjai, emiatt immunológiai válasz sem jön létre. Azonban a folyamathoz számos daganatkeltő gént kell aktiválni, ami újabb aggályokat vet fel.

shutterstock_1532637

Marius Wernig professzor és a Stanford Egyetem (Kalifornia, Egyesült Államok) munkatársai alternatív megközelítést alkalmaztak: egerekkel végzett kísérleteikben a bőrsejtek közvetlenül éretlen idegsejtekké alakultak, kihagyva az őssejtes stádiumot. Ez az idegsejtes előalak azután három külön irányba, az idegszövet fő alkotói felé volt képes elköteleződni: neuronokká, asztrocitákká, illetve oligodendrocitákká. A módszer további előnye, hogy az így nyert idegsejt-előalakokat ezután laboratóriumi körülmények között szinte korlátlanul lehetett tenyészteni, ami a megkezdett terápiás felhasználás esetén újabb előnyöket jelent.

A kutatók megállapították, hogy az idegsejtek és a bőrsejtek ugyanazt a genetikai információt tartalmazzák, azonban a genetikai kód másképp fejeződik ki, a különbséget pedig a transzkripciós faktorok okozzák. A kutatók egy vírus segítségével három transzkripciós faktort vittek be a bőrsejtekbe, így tolva el a fejlődést az idegsejtek előalakja irányába. Három héttel később sikerült a mintából 10 ilyen sejtet kinyerni. Ezután egerekbe agyába beültetve működő idegszövet jött létre.

Az eljárás humán gyógyászatban való alkalmazhatóságát még további vizsgálatoknak kell megerősítenie.

Forrás: