Akár 20 évvel korábban felismerhető a COPD

A fiatal felnőtteknél végzett légzésfunkciós mérés már akkor jelezheti a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kialakulását, amikor annak még semmiféle nyilvánvaló jele nincs.

Amerikai tudósok által végzett vizsgálatok szerint a légzésfunkció finom változásai akár 20 évvel korábban jelezhetik a COPD kialakulását, mint ahogy a betegek először orvoshoz szoktak fordulni panaszaik miatt ? olvasható a The American Journal of Medicine májusi számában.

"Korábban is sejtettük, hogy ez így van, de eddig senki sem bizonyította ezt be." – mondta Dr. Lewis J. Smith, a chicagoi Northwestern Egyetem tudósa.

A COPD-t általában az 50 évesnél idősebbek körében szokták diagnosztizálni, azonban a tünetek és a légutak beszűkülése (obstrukciója) már ezt megelőzően 10 vagy akár még több évvel meg szokta előzni.

2500 olyan, átlagosan 25 éves személynél végeztek légzésfunkciós vizsgálatot, akik között egyetlen asztmás sem volt. A vizsgálatba bevont fiatal felnőttek 6,9%-ánál az első másodpercben kifújt levegő (FEV1) és az összes kifújt levegő (FVC) mennyiségének az aránya az egészségesnek elfogadott érték alatt volt, azaz a légzésfunkciós mérések beszűkült légutakra utaltak. A kóros értéket produkáló személyek közül kilencen (5,2%) már ekkor COPD-snek vallották magukat.

20 évvel később a vizsgált személyek 7,8%-ánál volt kimutatható a légutak beszűkülése és közülük 14-en (7,2%) vallotta magát COPD-snek. Az eredmények elemzése szerint, a légutak beszűkülése gyakoribb volt az alacsonyabb végzettségűek, a dohányosok és a magukat COPD-snek valló személyek között.

tudo59

A dohányzás légzésfunkcióra kifejtett hatása a fiatalabb életkorban volt a legkifejezettebb, majd a romlás üteme valamelyest mérséklődött. A legkifejezettebb légzésfunkciós károsodás azoknál a dohányosoknál volt megfigyelhető, akiknél már a 20 évvel korábbi mérésnél is megfigyelhető volt a légutak beszűkülése.

Azok közük, akiknél az első mérésnél leírták a légutak beszűkülését, 20 évvel később az 52%-uknál mutatott légúti obstrukciót a légzésfunkciós vizsgálat. Ezzel szemben az első vizsgálatnál egészséges értékeket fújó személyeknek alig 4,5%-ánál mértek a légutak beszűkülésére jellemző értékeket a kutatók.

A vizsgálatok szerint a fiatal felnőtteknél szűrő jelleggel végzett légzésfunkciós vizsgálatok segíthetnek abban, hogy korai stádiumban felismerhessük a légutak beszűkülésével járó betegségeket, elsősorban a hörgi asztmát és a COPD-t.

A korán elkezdett kezeléssel az asztmás betegnél tartós tünetmentesség mellett akár a légzésfunkció normalizálása is reálisan elérhető cél.

A COPD korai felismerése esetén a betegség lefolyásának ismertetése segít a dohányos meggyőzésében, hogy hagyjon fel a füstöléssel, a korán elkezdett kezeléssel pedig csökkenthetjük a légzésfunkció további romlásának az ütemét, illetve megelőzhetjük a hirtelen súlyos állapotromlással járó exacerbációk jelentős részét – természetesen főleg abban az esetben, ha a páciens abbahagyta a dohányzást is.

Forrás: