Agykutatás Disneylandben

Elődeink a humort és a kreativitást a párválasztásnál alkalmazták először.

Több tudós véleménye szerint az agy fejlődése a szexuális szelekció eredménye volt, ám ezt a nézetet most más szakértők cáfolják Disneylandben szerzett bizonyítékokkal.

Az evolúciós pszichológusok egy köre szerint a kifinomult agytevékenységek az udvarlás számlájára írhatók, azaz a humortól, a kreativitáson át az erkölcsi érzékig minden azért jöhetett létre, mert elődeink ezekkel bizonyították reménybeli párjaiknak, hogy mennyire alkalmas partnerek, ennek folyományaként pedig a szexuális alapú szelekció nagyobb agyméretet eredményezett.

Craig Palmer és Kathryn Coe antropológusok azonban úgy vélik, ez a nézet nem állja meg a helyét. Véleményük szerint Diseneyland mindazokat a magatartásformákat és agytevékenységeket magában foglalja, amelyek a fent említett elmélet szerint csakis a szexualitáshoz, a párválasztáshoz köthetők.

shutterstock_622735211

A Disneylandbe és egyéb szórakoztató parkokba, vidámparkokba látogatókat tekitntve a két egyetemi kutató úgy véli, a kreatív képességek jóval kevésbé az udvarlás és párválasztás miatt alakultak ki, ehelyett sokkal valószínűbb, hogy a szülők a gyermekek nevelését tekintve szorultak kifinomultabb eszköztárra.

Az agyban kialakuló új pályák ezt a folyamatot követték, ahogy a szülők megpróbálták a gyermeküket befolyásolni és ahogy a gyermek reagált ezekre a folyamatokra. Az emberi agy pedig az evolúciós folyamatok miatt megnövekedve akkumulálta a generációról generációra örökített kulturális hagyományokat – vélekedik a két amerikai szakember.

Forrás: