Agyhangoló zongora

A zongora hangolása az agyat is alakítja, a professzionális zongorahangolók agyát orvosi képalkotó berendezéssel szerkezeti változásokat találtak az érintettek agyáról készült felvételeken.

A University College London és a Newcastle-i Egyetem kutatói szerint arról van szó, hogy az emberi agy megfelelően adaptálódik ahhoz a feladathoz, hogy két hangot egyszerre hall és hasonlít össze.

A brit Wellcome Trust támogatásával készült tanulmányban mágneses rezonanciás képalkotó berendezéssel vizsgálták 19 professzionális zongorahangoló és 19 más szakmájú ember agyát.

A vizsgálat során jellegzetes elváltozásokat találtak a zongorahangolók agyának szürkeállományában, ahol az információfeldolgozás zajlik az idegsejtekben, valamint agyuk fehérállományában is, ahol az idegsejtek egymáshoz kapcsolódnak.

Különösen jellegzetes változásokra bukkantak a zongorahangolók agyának hippokampusz nevű területén, amely a memóriát és a tájékozódást irányítja, ráadásul ez a változás annál kifejezettebb volt, minél hosszabb ideje végezte tevékenységét a hangoló.

agy18

"Korábban is tudtuk, hogy a zenei tréning szerkezeti változásokat hoz létre az agyban, de ez a szakemberekből álló csoport ritka lehetőséget kínált arra, hogy megvizsgáljuk az agy időbeli alkalmazkodási képességét a hallás egy nagyon speciális formájához" – magyarázta Sundeep Teki, a kutatók egyike.

A Neuroscience című szakfolyóiratban közzétett tanulmány vezetője, Tim Griffiths emlékeztetett arra, hogy nagyon kevés kutatási eredmény állt eddig rendelkezésre arról, hogy mi a hippokampusz szerepe az auditív elemzésben.

Korábbi vizsgálatokban londoni taxisofőrök agyának hippokampuszában találtak speciális eltéréseket, amelyek a kutatók szerint a metropolisz utcáin való tájékozódás során alakultak ki az adaptáció részeként. A mostani vizsgálat a térbeli tájékozódás helyett a hangok, illetve hangtávok közti tájékozódásra vonatkozott.

Forrás: